Czeski Polak
Jan Stefani urodził się w Pradze w roku 1746 natomiast zmarł 24 lutego 1829 roku w Warszawie. Początkowo mieszkał w Pradze, gdzie ukończył szkołę i pracował jako kapelmistrz. Jednak z czasem zaczął interesować się innymi krajami. Z myślą o rozwijaniu swojej kariery muzycznej postanowił udać się do Polski, gdzie na dworze króla Stanisława Augusta w roku 1771 został koncertmistrzem Teatru Narodowego w Warszawie.
Jan Stefani fascynował się również muzyką ludową dlatego też bardzo często organizował wycieczki poza Warszawę, gdzie słuchano utworów ludowych. Co ciekawe Stefani podjął próbę uklasycznienia muzyki ludowej. Stąd też w jego repertuarze znajdziemy liczne mazurki, krakowiaki i polonezy. Dodatkowo Jan Stefani zajmował się komponowanie muzyki kościelnej tak więc również do jego utworów zaliczamy liczne msze i oratoria.
Stefani lubi tworzyć także opery. Na swoim koncie ma ich blisko 11, z czego najsławniejszą jest Cud mniemany, czyli Krakowiaki i Górale napisana do libretta Wojciecha Bogusławskiego.
Inne ważne dzieła Stefani to m.in.: Drzewo zaczarowane , Wdzięczni poddani panu , Frozyna czy Stary myśliwy .
Marta Kotas 2008.10.11