Minister kulury odznaczy Rudolfa Buchbindera medalem GloriaArtis

Minister kulury odznaczy Rudolfa Buchbindera medalem GloriaArtis

Zdrojewski uhonoruje pianistę medalem podczas wtorkowego koncertu artysty na Zamku Królewskim, odbywającego się w ramach tegorocznego Wielkanocnego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena.

Podczas recitalu z cyklu „Wszystkie sonaty fortepianowe Ludwiga van Beethovena” Buchbinder wykona Sonatę E-dur op. 109, Sonatę As-dur op. 110 i Sonatę c-moll op. 111.

Rudolf Buchbinder cykl wszystkich 32 sonat fortepianowych Beethovena wykonywał już w ponad 30 miastach, w tym w Monachium, Wiedniu, Hamburgu, Zurychu i Buenos Aires. Oceniając nagranie cyklu „Frankfurter Allgemeine Zeitung” obwołała go „jednym z najznamienitszych i najbardziej kompetentnych wykonawców muzyki Beethovena w naszych czasach”.

Artysta w wieku pięciu lat został najmłodszym słuchaczem wiedeńskiej Musik Hochschule. Karierę rozpoczął jako muzyk kameralny. Występował też jako solista z wszystkimi znaczącymi orkiestrami i dyrygentami świata. Jest regularnym gościem Salzburger Festspiele i wielu innych ważnych festiwali muzyki poważnej.

Wykonuje nie tylko repertuar klasyczno-romantyczny, lecz XX-wieczny oraz rzadko wykonywane dzieła jak np. zbiór wariacji na tematy z Diabellego skomponowane przez 50 muzyków austriackich.

Nagrany przez Buchbindera z Wiedeńską Orkiestrą Symfoniczną w tamtejszym Konzerthaus cykl wszystkich koncertów fortepianowych Mozarta został uznany przez sławnego krytyka Joachima Kaisera za płytę roku 1998. Najnowsze, dokonane na żywo nagrania Buchbindera to oba koncerty fortepianowe Brahmsa i wszystkie pięć koncertów fortepianowych Beethovena z Vienna Symphony Orchestra, zarejestrowane podczas Wiener Festwochen 2003 (artysta występuje jako solista i dyrygent). (PAP)

agz/ ls/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :