McFerrin będzie dziś skatowałChopina w Kongresowej

McFerrin będzie dziś skatowałChopina w Kongresowej

17.08. Warszawa (PAP) – Lubię Chopina, ale po raz pierwszy świadomie słuchałem go dopiero przygotowując się do warszawskiego koncertu „CHOPin-mcferrIN” – wyznał Bobby McFerrin na konferencji prasowej poprzedzającej wtorkowy występ w Sali Kongresowej.

Bobby McFerrin z towarzyszeniem NDR Big Band wykona dziś w Sali Kongresowej wokalne improwizacje utworów z repertuaru klasycznego i jazzowego w ramach 6. Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego „Chopin i jego Europa”.

Obok kompozycji Chopina – m.in. Ronda a la Krakowiak F-dur, Poloneza As-dur, fantazji, ballad, nokturnów – zabrzmią utwory Zbigniewa Seiferta, Antonio Carlosa Jobima i Milesa Davisa. McFerrin po raz pierwszy zaśpiewa też „Le Plus Que Lent” Claude Debussy’ego w aranżacji Gila Evansa – będzie to światowa premiera tego wykonania.

„Realizując ten projekt, chcieliśmy odwołać się do muzyki tradycyjnej, która inspirowała Fryderyka Chopina. Jednocześnie wiedzieliśmy, że Chopin jest kompozytorem niezwykle wyrafinowanym. Bobby także kocha muzykę korzeni – muzykę tradycyjną Stanów Zjednoczonych. Dlatego przygotowując nasz program połączyliśmy te elementy” – powiedział na konferencji prasowej Gil Goldstein, aranżer projektu muzycznego „CHOPin-mcferrIN”.

McFerrin powiedział na wtorkowej konferencji, że podczas dzisiejszego koncertu po raz pierwszy będzie publicznie wykonywał utwory Chopina. Dodał też, że uważa to przedsięwzięcie za bardzo inspirujące, bo w muzyce Chopina odnajduje wiele pięknych melodii.

„Muzyka Chopina – muzyka na fortepian solowy – to muzyka niełatwa do zaaranżowania. Ale pomyślałem, że to nie będzie takie trudne, jeśli moim instrumentem będzie Bobby McFerrin” – powiedział Goldstein.

Bobby McFerrin jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych na świecie wokalistów-improwizatorów. Ponadto jest cenionym dyrygentem. Urodził się w 1950 roku w Nowym Jorku. W 1986 roku założył zespół Voicestra, z którym do dziś występuje. Jest mistrzem wokalnych improwizacji a capella i przy akompaniamencie orkiestry. McFerrin dysponuje czterooktawową skalą głosu. Z łatwością naśladuje wokalem brzmienie różnych instrumentów. Podejmuje się wykonań trudnych tematów muzycznych z gatunku jazzu, folku i muzyki klasycznej.

Jest dziesięciokrotnym zdobywcą nagrody Grammy. Sławę przyniósł mu przebój „Don’t worry, be happy”. Współpracował z cenionymi wykonawcami jazzu i muzyki klasycznej, wśród nich z Yo-Yo Ma, Chickiem Coreą, Herbim Hancockiem, Manhattan Transfer, Jonem Hendricksem, Filharmonikami Wiedeńskimi. Dyrygował takimi orkiestrami jak New York Philharmonic, The Chicago Symphony i Orkiestra Filharmonii Wiedeńskiej.

NDR Big Band powstał 1945 roku jako orkiestra niemieckiego radia publicznego w Hamburgu. Obecnie jest jedną z najlepszych orkiestr jazzowych na świecie. Pierwszy jazzowy koncert zespół zagrał w maju 1974 roku w Hamburgu. Z NDR Big Band współpracowali uznani muzycy z Europy i Stanów Zjednoczonych, m.in. Gil Goldstein, Albert Mangelsdorf, Nils Landgren, Etta Cameron i Maria Schneider. Stałym członkiem orkiestry jest polski pianista Władysław „Adzik” Sendecki.

6. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Chopin i jego Europa” jest jednym z najważniejszych tegorocznych wydarzeń kulturalnych w Polsce. Towarzyszy obchodom 200. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina. Rozpoczął się 1 sierpnia i potrwa do końca miesiąca. Impreza przewiduje ponad 50 koncertów w wykonaniu ponad 1000 artystów z całego świata.(PAP)

mdg/ hes/ jbr/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :