McFerrin zaśpiewa Chopina w Kongresowej

McFerrin zaśpiewa Chopina w Kongresowej

16.08. Warszawa (PAP) – Bobby McFerrin z towarzyszeniem NDR Big Band wykona we wtorek w Sali Kongresowej wokalne improwizacje utworów Chopina i aranżację „Le Plus Que Lent” Debussy’ego w ramach 6. Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego „Chopin i jego Europa”.

McFerrin na wtorkowym koncercie „CHOPin-mcferrIN” zaimprowizuje utwory z repertuaru klasycznego i jazzowego. Obok kompozycji Chopina – m.in. Ronda a la Krakowiak F-dur, Poloneza As-dur, fantazji, ballad, nokturnów – zabrzmią utwory Zbigniewa Seiferta, Antonio Carlosa Jobima i Milesa Davisa. McFerrin po raz pierwszy zaśpiewa też „Le Plus Que Lent” Claude Debussy’ego w aranżacji Gila Evansa – będzie to światowa premiera tego wykonania.

Bobby McFerrin jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych na świecie wokalistów-improwizatorów. Ponadto jest cenionym dyrygentem. Urodził się w 1950 roku w Nowym Jorku. W 1986 roku założył zespół Voicestra, z którym do dziś występuje. Jest mistrzem wokalnych improwizacji a capella i przy akompaniamencie orkiestry. McFerrin dysponuje czterooktawowym wokalem. Z łatwością naśladuje głosem brzmienie różnych instrumentów. Podejmuje się wykonań trudnych tematów muzycznych z gatunku jazzu, folku i muzyki klasycznej.

Jest dziesięciokrotnym zdobywcą nagrody Grammy. Sławę przyniósł mu przebój „Don’t worry, be happy”. Współpracował z cenionymi wykonawcami jazzu i muzyki klasycznej, wśród nich z Yo-Yo Ma, Chickiem Coreą, Herbim Hancockiem, Manhattan Transfer, Jonem Hendricksem, Filharmonikami Wiedeńskimi. Dyrygował takimi orkiestrami jak New York Philharmonic, The Chicago Symphony i Orkiestra Filharmonii Wiedeńskiej.

NDR Big Band powstał 1945 roku jako orkiestra niemieckiego radia publicznego w Hamburgu. Obecnie jest jedną z najlepszych orkiestr jazzowych na świecie. Pierwszy jazzowy koncert zagrał w maju 1974 roku w Hamburgu. Z NDR Big Band współpracowali uznani muzycy z Europy i Stanów Zjednoczonych, m.in. Gil Goldstein, Albert Mangelsdorf, Nils Landgren, Etta Cameron i Maria Schneider. Stałym członkiem orkiestry jest polski pianista Władysław „Adzik” Sendecki.

6. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Chopin i jego Europa” jest jednym z najważniejszych tegorocznych wydarzeń kulturalnych w Polsce. Towarzyszy obchodom 200. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina. Rozpoczął się 1 sierpnia i potrwa do końca miesiąca. Impreza przewiduje ponad 50 koncertów w wykonaniu ponad 1000 artystów. Podczas festiwalu wystąpią jeszcze m.in.: Krzysztof Herdzin Chopin Quintet (24 sierpnia); Martha Argerich, Mischa Maisky (27 i 28 sierpnia); Thomas Zehetmair (30 sierpnia). (PAP)

mdg/ hes/ jra/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :