Manu Chao gwiazdą Maltafestival Poznań 2011

Manu Chao gwiazdą Maltafestival Poznań 2011

„Ten jedyny w Polsce występ fenomenalnego, znanego ze swojego społecznego zaangażowania artysty, jest wspólnym przedsięwzięciem Maltafestival Poznań – którego tegorocznym tematem przewodnim jest +wykluczenie+ – oraz Polskiej Akcji Humanitarnej. Dochód ze sprzedaży biletów zasili konto kampanii wodnej PAH” – powiedziała w poniedziałek PAP rzecznik festiwalu Anna Reichel.

Koncert będzie częścią trasy „La Ventura Tour”, która rozpocznie się 24 czerwca w Rosji a zakończy 29 lipca w Japonii. W naszym kraju Manu Chao wystąpi tylko w Poznaniu.

Podczas koncertu francuski muzyk zagra utwory ze swoich ostatnich płyt i – jak zapewnia Reichel – „nie zabraknie także jego największych przebojów”, a wśród nich: „Me gustas tu”, „Clandestino” i „Proxima Estacion”, „Esperanza” czy „King of Bongo”.

Manu Chao urodził się w 1961 roku w Paryżu, w rodzinie hiszpańskich republikanów, która uciekła do Francji przed represjami rządu generała Franco. Na początku lat 80. Manu założył Joint de Culasse – kapelę, tworzącą pod wpływem muzyki punk. Wkrótce zespół zmienił nazwę na Hot Pants i włączył trochę latynoskiego brzmienia do swoich utworów.

W 1986 roku z Hot Pants wyłoniła się grupa Mano Negra. Zespół stał się najbardziej popularną kapelą hippisowsko-folkową we Francji. Chao był liderem, wokalistą, autorem tekstów i kompozytorem. Zespół wydał cztery płyty: „Patchanka”, „Puta’s Fever”, „King Of Bongo” i „Casa Babylon”.

W 1998 roku Manu Chao rozpoczął karierę solową i wydał swój pierwszy „Clandestino”. Krążek zawierał mieszankę rocka, ska, reggae i wszelkich odmian muzyki latynoskiej. W tle pojawiły się audycje radiowe i fragmenty ścieżki dźwiękowej najgorszych seriali telewizyjnych. Płyta sprzedała się w ponad 4 milionach egzemplarzy Europie i w Ameryce Południowej.Do dziś Manu Chao wydał sześć płyt. Kolejnymi po „Clandestino” były: „Proxima Estacion: Esperanza” (2001), „Radio Bemba Sound System (Live)” (2001). W roku 2004 ukazał się pierwszy album Manu, nagrany w całości po francusku – płyta „Siberie m’etait contee”. W 2007 wydał płytę „La Radiolina”. ostatnia jego płyta z 2009 wydał nosi tytuł „Baionarena”.

Muzyczna część Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Maltafestiva Poznań 2011 (4-9 lipca) potrwa do 6 lipca, kiedy to odbędą się koncerty kolejnych gwiazd festiwalu – Fleet Foxes i Portishead.(PAP)

kpr/ abe/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :