Małopolskie: Trebunie-Tutki wydały płytę poświęconą papieżowi

Małopolskie: Trebunie-Tutki wydały płytę poświęconą papieżowi

Płyta „Nuty Wielkiego Pasterza”, autorstwa Krzysztofa Trebuni-Tutki, jest muzycznym wspomnieniem papieża–Polaka. „Jan Paweł II był szczególnie blisko związany z górami i ludźmi gór. Płyta opowiada o emocjach związanych z pontyfikatem Jana Pawła II, które towarzyszyły nam wszystkim, euforii na wieść o wyborze papieża-Polaka, radości osobistych spotkań, ale też o żalu i wzruszeniach po trudnych doświadczeniach” – powiedział PAP lider zespołu Trebunie–Tutki.

Na płycie usłyszymy wspomnienie z pielgrzymek Jana Pawła II do Polski, echa jego wizyt na Podhalu. Na krążku znalazły się także utwory z płyty „Podniesienie” Trebuniów-Tutków, dedykowanej Ojcu Świętemu i wręczonej mu podczas specjalnej audiencji; ulubione melodie góralskie papieża zagrane przez górali podczas hołdu górali polskich w 1997 roku pod Wielką Krokwią; osobiste wspomnienia rodziny Trebuniów-Tutków; utwór „Góry Cię chwalą” z płyty „Twinkle Brothers”, zawiezionej do Watykanu przez ks. prof. Józefa Tischnera. Płyta zawiera również kilka najbardziej znanych utworów Trebuniów–Tutków.

Nagranie płyty „Nuty Wielkiego Pasterza” zostało zrealizowane podczas koncertu galowego w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w marcu br. Koncert ten będzie retransmitowany na antenie Programu II Polskiego Radia 2 maja o godz. 19.00. Utwory z płyty będzie można usłyszeć 26 maja podczas Festiwalu Muzyki Chrześcijańskiej w Zakopanem.

„Nuty Wielkiego Pasterza” to pierwsza płyta zespołu Trebunie–Tutki nagrana na żywo i 30. w 17-letniej historii grupy.

Trebunie-Tutki to muzykująca od kilku pokoleń góralska rodzina z Białego Dunajca. Koncertuje na największych festiwalach muzycznych na całym świecie. Zespół tworzy swój repertuar rozwijając i wzbogacając rdzenną muzykę góralską o nowe melodie, współczesne teksty i awangardowe aranżacje.

Trebunie–Tutki chętnie eksperymentują z reggae, rockiem, techno i jazzem współpracując z wybitnymi artystami, m.in. z jamajską grupą „The Twinkle Brothers”, zespołami Adriana Sherwooda, kirgiskim „Ordo Sakhna”, a także z rodzimymi muzykami: Krzysztofem Ścierańskim, Michałem Kulentym, Krzysztofem Herdzinem, Katarzyną Gaertner, Warszawskim Chórem Międzyuczelnianym, grupą Voo Voo i formacjami Włodzimierza Kiniorskiego „Kiniora”.(PAP)

szb/ hes/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :