Lureataci literackich nagród im. Janusza A. Zajdla

Lureataci literackich nagród im. Janusza A. Zajdla

30.08. Łódź (PAP) – Anna Kańtoch i Rafał Kosik zostali tegorocznymi laureatami literackich nagród Fantomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla, przyznawanych autorom najlepszych utworów w dziedzinie fantastyki. Nagrody wręczono w sobotę wieczorem podczas odbywającego się w Łodzi Ogólnopolskiego Konwentu Miłośników Fantastyki -“Polcon 2009”.

Zwyciężyło opowiadanie Kańtoch “Światy Dantego” oraz powieść Kosika pt. “Kameleon” – poinformował PAP rzeczniczka prasowa “Polconu” Paulina Wiśniewska. Nagrodę wręczyła laureatom Jadwiga Zajdel, wdowa po pisarzu.

Nominacje do nagrody zgłaszane są przez czytelników – każdy może zgłosić po pięć opowiadań i powieści, które ukazały się w roku poprzednim. Na tej podstawie ustalana jest lista nominacji w każdej kategorii. Uczestnicy konwentu wybierają laureatów spośród nominowanych autorów. Nad procesem głosowania czuwa Związek Stowarzyszeń Miłośników Fantastyki “Fandom Polski”.

Obok laureatów nominowani byli – w kategorii opowiadanie: Jacek Dukaj, za „Kto napisał Stanisława Lema?”, Magdalena Kozak za “Sznurki przeznaczenia”, Andrzej Miszczak za “Harpunników” i Wit Szostak za “Podworzec”. Z kolei w kategorii powieść nominację otrzymali: Magdalena Kozak za powieść “Nikt”, Anna Brzezińska za “Ziemię niczyją”, Ewa Białołęcka za “wiedźma.com.pl”, Stefan Darda za “Dom na wyrębach” i Krzysztof Piskorski za “Zadrę” (tom I).

Po raz pierwszy ogólnopolską nagrodę w dziedzinie literatury fantastycznej – wówczas noszącą nazwę Sfinks – przyznano w 1985 r. za utwory z 1984 r. Zdobył ją Janusz Andrzej Zajdel za powieść “Paradyzja”. Zajdel zmarł w lipcu 1985 r. Po śmierci pisarza zdecydowano, że nagroda będzie nosiła jego imię. Po raz pierwszy przyznano ją w 1986 r.

Janusz A. Zajdel (ur. 1938 w Warszawie) był prekursorem polityczno-socjologicznej odmiany literatury science-fiction w Polsce. Opublikował ponad 50 opowiadań. Do jego najbardziej znanych zbiorów należy “Przejście przez lustro” z 1975 r. Głównym osiągnięciem Zajdla była seria powieści, z których pierwsza, to wydany w 1980 r. “Cylinder van Troffa”.

Wśród zdobywców nagrody im. Zajdla z lat ubiegłych byli – każdy z nich kilkakrotnie – Andrzej Sapkowski (m.in. za powieść “Narrentum”, 2002), Jacek Dukaj (m.in. za opowiadanie “Katedra”, 2000), Marek S. Huberath (m.in. za powieść “Gniazdo światów”, 1999) i Rafał Ziemkiewicz (m.in. za opowiadanie “Śpiąca królewna”, 1996). (PAP)