W niedzielę w Gdańsku koncertEnnio Morricone

W niedzielę w Gdańsku koncertEnnio Morricone

29.08. Gdańsk (PAP) – Ennio Morricone, mistrz muzyki filmowej, wystąpi w niedzielę wieczorem na terenie stoczni gdańskiej. Koncert, w wykonaniu m.in. orkiestry symfonicznej i 100-osobowego chóru, zakończy trwający dwa tygodnie Festiwal Solidarności.

Organizatorzy koncertu – Europejskie Centrum Solidarności (ECS) – spodziewają się około 20 tysięcy widzów (do sobotniego przedpołudnia sprzedano kilkanaście tysięcy biletów).

Ennio Morricone będzie dyrygował węgierską orkiestrą symfoniczną Gyor Philharmonic, wzmocnioną sekcją elektryczną, oraz 100-osobowym chórem, złożonym głównie z członków Chóru Akademickiego Uniwersytetu Gdańskiego.

Podczas koncertu mają zabrzmieć hity filmowe Morricone. „Tłem dla utworów będą projekcje fragmentów filmów na telebimach i efekty wizualne” – poinformowała rzecznik ECS Katarzyna Kaczmarek.

W sobotę – na konferencji prasowej, które odbyła się w Gdańsku – Morricone przyznał, że dopiero poprzedniego dnia dowiedział się, jakiej imprezie towarzyszyć będzie jego występ. „Nie wiedziałem, że to jest koncert dedykowany Solidarności” – powiedział artysta. Jak dodał, bardzo ucieszył go fakt, że może wystąpić na koncercie poświęconym „rocznicy fundamentalnej dla +Solidarności+ – wielkiego ruchu, który walczył z nadużywaniem władzy”.

Morricone powiedział dziennikarzom, że przed 1989 rokiem bardzo interesował się zdarzeniami w naszym kraju, śledził m.in. informacje we włoskich mediach. „Gdy dowiadywaliśmy się o tym, co dzieje się w Polsce, cierpieliśmy” – powiedział kompozytor.

Artysta zaznaczył, że gdański występ nie będzie zawierał żadnych elementów związanych z historią „S”. „Jedyną zmianą, jaką wprowadziliśmy niedawno, jest utwór, który pojawi się jako wprowadzenie i zakończenie występu: będzie to muzyka z jednego z filmów poświęconych Janowi Pawłowi II” – powiedział Morricone.

Jego niedzielny występ będzie ostatnią imprezą rozpoczętego przed dwoma tygodniami Festiwalu Solidarności. W ramach festiwalu widzowie mogli brać udział m.in. w wielu koncertach, wystawach i pokazach filmowych poświęconych Kubie. Na terenie gdańskiej stoczni można też było obejrzeć spektakl „De Kantine” (Stołówka) amsterdamskiego teatru Polly Magoo, inspirowany historią wydarzeń w Stoczni Gdańskiej od lat 70. do dziś.

Na gdańskim Długim Targu czynna była wystawa „Zmiana Toru”, na którą składały się zdjęcia przedstawiające życie w komunistycznej Polsce i przebieg strajku w Stoczni Gdańskiej. W niedzielę po południu, marszałek sejmu Bronisław Komorowski odsłoni też replikę tablicy umieszczonej na murze – pomniku Solidarności w Berlinie.

81-letni Morricone przez kilkadziesiąt lat pracy artystycznej zajmował się wieloma rodzajami muzyki, ale publiczność na całym świecie zna go przede wszystkim z genialnych ścieżek dźwiękowych do najbardziej znanych filmów.

Jako ich twórca zadebiutował w 1961 roku, pisząc muzykę do filmu „Il Federale” Luciano Salce. Wkrótce nawiązał współpracę z Sergio Leone, która przyniosła mu wielką sławę. Zilustrował muzycznie takie filmy, jak „Pewnego razu na Dzikim Zachodzie” Leone, a także „Kino Paradiso” Giuseppe Tornatore, „Nietykalnych” Briana De Palmy i „Misję” Rolanda Joffe. Muzyka do tego ostatniego filmu została uznana za prawdziwe arcydzieło. Morricone napisał również muzykę do dwóch włoskich filmów fabularnych o Janie Pawle II w reżyserii Giacomo Battiato.

Od 1946 roku Morricone skomponował ponad sto utworów, w tym wiele symfonicznych. W jego bogatym dorobku są koncerty, „Kantata dla Europy” (1988 r.) czy kompozycja „Głosy z ciszy”, napisana po zamachu na World Trade Center z 11 września 2001 roku.

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :