Odciski dłoni twórców filmu oSendlerowej na Promenadzie Gwiazd

Odciski dłoni twórców filmu oSendlerowej na Promenadzie Gwiazd

31.08. Gdańsk (PAP) – Anna Paquin i Marcia Gay Harden – aktorki grające w filmie „Dzieci Ireny Sendlerowej” – oraz reżyser i scenarzysta tego dzieła John Kent Harrison odsłonili w poniedziałek odciski swoich dłoni na Promenadzie Gwiazd w Gdańsku.

Twórcy filmu „Dzieci Ireny Sendlerowej” przebywają w Gdańsku w związku z europejską premierą tego obrazu, zaplanowaną w poniedziałek wieczorem w kinie „Neptun”.

Anna Paquin, odtwórczyni głównej roli w filmie, jest po Tatum O’Neal najmłodszą zdobywczynią Oscara w historii – otrzymała go w 1994 r. za drugoplanową rolę w „Fortepianie” Jane Campion. Miała wówczas 12 lat. Paquin ma na swoim koncie role m.in. w „Amistad”, „Buffalo Soldiers” oraz „25. godzinie”.

Marcia Gay Harden, grająca Janinę matkę Ireny Sendlerowej, jest z kolei zdobywczynią Oscara za drugoplanową rolę Lee Krasner w filmie „Pollock”, wyreżyserowanym przez Eda Harrisa.

Reżyser i scenarzysta filmu „Dzieci Ireny Sendlerowej”, John Kent Harrison, już po raz drugi w swojej karierze zajął się najnowszą historią Polski. W 2005 r. wyreżyserował głośny film „Jan Paweł II” z Jonem Voightem w roli głównej.

Najnowszy film Harrisona opowiada o Polce, Irenie Sendlerowej, która w czasie II wojny światowej, narażając życie własne i bliskich, uratowała od śmierci ponad 2500 dzieci z getta warszawskiego.

Po południu na Promenadzie Gwiazd w Gdańsku swoją dłoń symbolicznie odciśnie także jeden z najwybitniejszych światowych dyrygentów Neville Marriner. Pod jego dyrekcją we wtorek wieczorem, 70. rocznicę wybuchu II wojny światowej, w Bazylice Mariackiej w Gdańsku odbędzie się koncert, podczas którego wykonane zostanie „Requiem wojenne” Benjamina Brittena (1913-1976).

85-letni Neville Marriner uchodzi za jednego z najwybitniejszych dyrygentów na świecie. Jest on założycielem słynnego zespołu Academy of St. Martin in the Fields (1959), który przyczynił się do odrodzenia muzyki barokowej. Jest autorem ścieżki dźwiękowej do filmu Milosza Formana „Amadeus”.

Odsłonięcie rzeźb dłoni to jedna z imprez trwającego od 15 sierpnia w Gdańsku Festiwalu Solidarity of Arts.

Podczas tegorocznego festiwalu swoje dłonie na Promenadzie Gwiazd odcisnęli już założyciel i wokalista Deep Purple Ian Gillan, niemiecka wokalistka Nina Hagen oraz polscy muzycy rockowi Lech Janerka i Artur Rojek z zespołu Myslovitz. (PAP)

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :