Ludzie kultury z medalami Gloria Artis

Ludzie kultury z medalami Gloria Artis

Odznaczenia wręczył wiceminister kultury Piotr Żuchowski.

„Wyróżniamy dziś medalami Gloria Artis osoby, które w pełni reprezentują polską kulturę, jednocześnie reprezentując obszar, z którego kultura się wywodzi – przestrzeń dziedzictwa kulturowego. Wśród wyróżnianych dziś reprezentantów polskiej kultury są bowiem muzealnicy, dyrektorzy muzeów, osoby, które przez wiele lat prowadziły instytucje kulturalne, ale także ci, którzy przeprowadzali konkretne badania w zakresie dziedzictwa. Są także poeci, prozaicy, tłumacze, muzycy, multiinstrumentaliści – to wyjątkowa reprezentacja polskiej kultury” – ocenił Żuchowski.

Minister przypomniał, że pierwszym laureatem złotego medalu Zasłużony Kulturze Gloria Artis był prof. Stefan Stuligrosz. „Grono osób, które dostąpiły tego honoru, ciągle się powiększa. Dziękuję za to, co zrobiliście dla polskiej kultury” – mówił minister.

Uhonorowany złotą Glorią Artis Branislav Branko Cirlic (ur. 1916 r. w Pirocie w Serbii) to poeta i tłumacz. Od 1946 roku mieszka w Polsce. Tłumaczy zarówno z serbskiego na polski, jak i z polskiego na serbski. Jest członkiem Związku Literatów Polskich.

Złoty medal Gloria Artis otrzymał również Jan Kazimierz Jaskanis (ur. 1932 r. w Lublinie), b. dyrektor Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie, do dziś czynny naukowo w zakresie ochrony dziedzictwa archeologicznego. Prowadził badania archeologiczne m.in. na obszarze północno-wschodniej Polski.

Złotą Glorią odznaczono także prozaika, dramaturga i scenarzystę Eustachego Rylskiego (ur. 1944 r. w Nawojowej koło Nowego Sącza). Rylski debiutował w 1984 roku dyptykiem powieściowym „Stankiewicz. Powrót”. Jest autorem powieści „Człowiek w cieniu”, „Warunek” i „Na Grobli” oraz sztuk telewizyjnych i scenariuszy filmowych.

Srebrnymi medalami uhonorowano: germanistę i tłumacza literatury niemieckojęzycznej Jacka St. Burasa; historyka muzyki, pedagoga i redaktor naczelną serii „Dzieła Fryderyka Chopina. Wydanie faksymilowe” Zofię Chechlińską; dyrektora Muzeum Karykatury w Warszawie Marka Wojciecha Chmurzyńskiego; dyrektora Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa i koordynatora krakowskich obchodów Roku Chopinowskiego Stanisława Dziedzica; archeologa i dyrektora Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce Antoniego Jodłowskiego; wicedyrektora Muzeum Historycznego m.st. Warszawy Andrzeja Sołtana; badacza i dokumentalistę sztuki ludowej i folkloru Antoniego Śledziewskiego oraz muzealnika i autorkę wystaw, katalogów i innych publikacji poświęconych Fryderykowi Chopinowi Hannę Wróblewską-Straus.

Brązowe medale otrzymali: skrzypek i manager w Zespole Stare Dobre Małżeństwo Wojciech Czemplik; dyrektor Fundacji Oświatowej im. gen. Stanisława Karpińskiego w Gdyni Henryk Karpiński; starszy kustosz, kierownik Działu Ikonografii w Muzeum Historycznym m.st. Warszawy Anna Kotańska; prorektor Wyższej Szkoły Turystyki i Hotelarstwa w Warszawie, były wicedyrektor Muzeum Etnograficznego i zastępca Generalnego Konserwatora Zabytków Franciszek Midura; doktor nauk muzycznych, multiinstrumentalistka, wokalistka i kompozytorka Maria Pomianowska oraz redaktor muzyczny i dyrektor w Polskim Radiu i TVP, wiceprezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków Antoni Leon Wroński.

Przyznano także trzy odznaki honorowe „Zasłużony dla Kultury Polskiej”; otrzymali je: Tygodnik Lokalny „Rzecz Krotoszyńska”, sekretarz redakcji tego pisma Romana Hyszko oraz dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Krotoszynie Marek Olejnik.(PAP)

agz/ hes/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :