25 teatrów weźmie udział w festiwalu FETA w Gdańsku

25 teatrów weźmie udział w festiwalu FETA w Gdańsku

Atrakcją imprezy będzie przedstawienie francuskiej grupy Ilotopie w całości rozgrywające się na wodzie.

W tegorocznej edycji festiwalu, trwającej od 14 do 17 lipca, wystąpią grupy teatralne z Polski, Szwajcarii, Hiszpanii, Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii oraz Belgii – poinformowała we wtorek na konferencji prasowej dyrektor festiwalu Elwira Twardowska.

Głównym wydarzeniem festiwalu będzie przedstawienie francuskiego teatru Ilotopie pt. „Water fools”. Odbędzie się ono na Opływie Motławy między Redutą Wilk i Redutą Wyskok. „W historii naszego festiwalu będzie to rekordowy spektakl, jeśli chodzi o długość przygotowań do pokazu” – powiedziała Twardowska dodając, że grupa przywiezie urządzenia, które będą zainstalowane pod wodą, i dzięki którym aktorzy poruszający się na różnych pojazdach będą sprawiać wrażenie, jakby jeździli po powierzchni wody.

Innym spektaklem, szczególnie polecanym przez organizatorów festiwalu, będzie występ niemieckiej grupy Titanick pt. „Odyssee”. „Będzie to historia Odyseusza przedstawiona w sposób pełen okrucieństwa, przygotowana z myślą o dorosłych widzach” – zaznaczyła Twardowska.

Organizatorzy polecają też uwadze widzów m.in. spektakl belgijskiego Theater Tol pt. „Corazon de Angeles”. Jak wyjaśniła Twardowska, w trakcie przedstawienia panna młoda otrzyma w prezencie bukiet aniołów, a scena ta ma dziać się na wysokości 40 metrów.

Podobnie jak w roku ubiegłym, spektakle odbywać się będą na Starym Przedmieściu Gdańska m.in. na Placu Wałowym, dziedzińcu ASP i na Basionach: św. Gertrudy, Reduta Wilk i Żubr.

Międzynarodowy Festiwal Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA organizowany jest z funduszy miasta Gdańska. Organizacyjnie imprezę wspomaga mieszczące się na Starym Przedmieściu Muzeum Narodowe w Gdańsku. W dniu otwarcia festiwalu w placówce tej otwarta zostanie wystawa prezentująca zdjęcia z poprzedniej edycji festiwalu. (PAP)

aks/ abe/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :