List do przyszłości złożono wkuli na wyremontowanych Sukiennicach

List do przyszłości złożono wkuli na wyremontowanych Sukiennicach

16.09. Kraków (PAP) – Akt Odnowienia Muzeum Narodowego w Krakowie, listy krakowian do potomnych, egzemplarz gazety, zdjęcia miasta i mieszkańców – to tylko niektóre przedmioty złożone w czwartek w metalowej kuli umieszczonej na Sukiennicach na pamiątkę zakończenia remontu tej budowli.

Przed 131 laty w krakowskich Sukiennicach powstało – „na pożytek całego narodu” – pierwsze w Polsce Muzeum Narodowe. Dziś Sukiennice są tylko jednym z dziesięciu, choć najstarszym, oddziałem Muzeum Narodowego w Krakowie. Na piętrze zabytkowej budowli mieści się Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku. Z kolei w podziemiach za kilka dni Muzeum Historyczne Miasta Krakowa otworzy trasę turystyczną „Śladem europejskiej tożsamości Krakowa”. Na parterze, jak przed wiekami, kwitnie handel. W ciągu ostatnich czterech lat cała budowla, wewnątrz i na zewnątrz, została gruntownie wyremontowana.

„To, czego jesteśmy świadkami, jest historycznym i bardzo znaczącym zdarzeniem dla historii Krakowa” – podsumował zwieńczenie wieloletnich starań, a następnie prac przy modernizacji Sukiennic prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Umieszczenie pamiątek i przesłania do potomnych w złoconej kuli, osadzonej na Sukiennicach, jest efektem akcji władz Muzeum Narodowego w Krakowie i krakowskiego Oddziału „Gazety Wyborczej”.

W kuli zalutowano trzy metalowe tuby z dokumentami, zdjęciami i drobnymi przedmiotami. W jednej z tub umieszczono dodatek „Wyborczej” zatytułowany „Gazeta do Kuli”, w którym znalazł się opis realiów życia w Krakowie pod koniec pierwszej dekady XXI w.; zdjęcie krakowian pozujących do wspólnej fotografii na Rynku Głównym i fotograficzny zapis najważniejszych wydarzeń, inwestycji, problemów i radości w Krakowie. Zdjęcia ukazują m.in. tegoroczne powodzie, uliczne korki, pogrzeb prezydenckiej pary, nowe stadiony Wisły i Cracovii oraz odnowione Sukiennice.

„W naszych czasach już mało kto pisze listy na papierze” – objaśnia przyszłym czytelnikom dziennikarka „Gazety” Małgorzata Skowrońska. „Ci, którzy mają dość korków, przesiadają się na rowery. (…) W tym roku Krakowowi przybyło muzeów, a te, które już istniały, zmieniają się nie do poznania” – relacjonuje.

„Chwalimy się, że z Krakowa pochodzą Noblistka Wisława Szymborska, kierowca rajdowy Robert Kubica i tenisistka Agnieszka Radwańska. I wciąż wychodzimy +na pole+. Mamy nadzieję, że i Wy nie daliście się przekabacić warszawiakom i nie wychodzicie +na dwór+. Uwielbiamy przesiadywać w knajpkach i kawiarniach i zdrabniamy co tylko się da. (…) Nie lubimy się spieszyć, żyjemy wolniej niż Warszawa i nie chcemy, by znowu przenieśli stolicę do Krakowa” – kończy Skowrońska.

W jednej z tub zalutowano Akt Odnowienia Muzeum Narodowego w Krakowie, podpisany – podczas uroczystej prezentacji odnowionych Sukiennic 24 lipca tego roku – przez władze muzeum, Krakowa, Małopolski oraz ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego.

„Wszystko, co dzieje się w czasie, z czasem przemija, o ile nie zostanie uwiecznione świadectwem na piśmie. (…) Dziś – aktem tym – Muzeum Narodowe w Sukiennicach niegdyś powołane, na nowo zakładamy, erygujemy i potwierdzamy. Miejsce to (…) uzyskało nowy blask i splendor. Niech odtąd ten przybytek przez nas odziedziczony stanie się dla naszych potomnych przyjaznym miejscem kontaktu ze sztuką i edukacją kulturalną. Niech odnajdą tu swoje dziedzictwo i kształtują wrażliwość na uniwersalne piękno” – napisano w dokumencie.

Wyremontowaną Galerię Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach otwarto dla zwiedzających 3 września. Remont i modernizacja całych Sukiennic kosztowały 8,7 mln euro. W zmodernizowanej galerii w Sukiennicach na powierzchni tysiąca metrów kwadratowych w nowoczesny sposób eksponowane jest 195 obrazów i 19 rzeźb. Zupełną nowością są m.in. sale: multimedialna, edukacyjna i komputerowa oraz windy.(PAP)

czo/ hes/ jra/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :