Autor książki o obozie w Sobiborze przedstawia ją w Polsce

Autor książki o obozie w Sobiborze przedstawia ją w Polsce

17.09. Warszawa (PAP/AFP) – Thomas Toivi Blatt, jeden z uciekinierów z obozu koncentracyjnego w Sobiborze przedstawił w czwartek w Warszawie swoją książkę

„Uciekinierzy z Sobiboru”.

Książka, traktująca o powstaniu w obozie koncentracyjnym posłużyła za kanwę do scenariusza filmu „Uciekinierzy z Sobiboru”.

„Napisałem tę książkę, ponieważ obiecałem sobie w momencie wybuchu powstania, że jeśli przeżyję, dam światu świadectwo tego, co się wydarzyło w Sobiborze” -powiedział Blatt czytelnikom podczas prezentacji swej książki, która nosi ten sam tytuł, co film.

„To jest to, co robię. Od lat mówię o tym. Robię wszystko, mimo mego wieku, by dać świadectwo Holocaustowi” – powiedział autor.

„Napisałem te książkę tuż po wojnie, ale przez lata historycy i ci, którzy przeżyli nie chcieli uwierzyć, że w nazistowskim obozie koncentracyjnym było powstanie. Zresztą jedyne powstanie, które się udało” -dodał Blatt.

Powstanie więźniów Sobiboru wybuchło 14 października 1943 roku. Thomas Blatt zdołał uciec z obozu wraz z około 300 więźniami. Zabito też wielu żołnierzy SS.

Blatt mieszka obecnie w Kalifornii w USA; przed wojną mieszkał w Izbicy, na wschodzie Polski, ok. 70 km od Sobiboru. Niemcy aresztowali go wraz z rodzicami i dziesięcioletnim młodszym bratem.

On jeden został przydzielony do pracy i dzięki temu przeżył. Jego rodzina zginęła tuż po przyjeździe do obozu.

Okło 250 tys. Żydów zginęło w obozie w Sobiborze. Po powstaniu Niemcy zniszczyli instalacje obozowe i zbudowali na ich miejscu farmę, by zatrzeć ślady swych zbrodni. (PAP)

fit/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :