Legendarny trębacz jazzowy Randy Brecker wystąpi w Kaliszu

Legendarny trębacz jazzowy Randy Brecker wystąpi w Kaliszu

02.03. Kalisz (PAP) – Legendarny amerykański trębacz jazzowy Randy Brecker wystąpi w Kaliszu. Artysta zagra koncert z okazji 1850-lecia istnienia miasta, w ramach Międzynarodowego Festiwalu "Bursztynowy Szlak". Randy Brecker zagra w Kaliszu 19 czerwca.

Wystąpi z trio Włodka Pawlika i Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Kaliskiej – poinformował we wtorek dyrektor Filharmonii, Adam Klocek. Przyznał, że to on namówił Pawlika, by specjalnie dla Kalisza napisał suitę "Bursztynowy Szlak", która będzie nawiązywać do historii miasta i całego przebiegu szlaku, od Italii po Morze Bałtyckie.

"Będzie to jeden z najważniejszych koncertów Filharmonii w tym jubileuszowym roku. Nie ukrywam, że planujemy nagranie płyty, jej wydaniem są już zainteresowane wytwórnie w Polsce i USA" – powiedział Klocek.

Przypomniał, że współpraca Pawlika z Breckerem już raz zaowocowała utworem pt. "Tykocin, jazz suite", inspirowanym Psalmami Dawida. Płyta, na której przedstawiono losy Tykocina została rewelacyjnie przyjęta w USA. Pierwsze wykonanie tego utworu odbyło się w lipcu 2008 r. w Białymstoku. Był też specjalny koncert w Tykocinie, skąd wywodzi się rodzina Breckerów.

65-letni dziś Randy Brecker nagrywał z takimi artystami jak Billy Cobhan, Bruce Springesteen, Charles Mingus, Blood, Sweet and Tears, Horacy Silver, Frank Zappa, Chris Parker i wielu innymi. Akompaniował takim gwiazdom rocka i popu jak Janis Joplin, Stevie Wonder i James Brown.

Według Klocka, festiwal "Bursztynowy Szlak" jest ważnym w skali kraju wydarzeniem muzycznym o charakterze międzynarodowym, promującym twórczość artystyczną. Jego celem jest prezentacja dorobku kultury europejskiej w miejscu, w którym krzyżowały się i oddziaływały na siebie różne kultury – powiedział.

Kalisz, opisany w 142 roku przez Ptolemeusza, był osadą położoną na drodze kupców handlujących bursztynem i przemierzających kontynent z południa na północ. Ówczesna Calisia była jednym z najważniejszych punktów tranzytowych w Europie. (PAP)

zak/ ls/ jra/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :