Legendarny chiński teatr „Zhangzhou Puppet” wystąpi w Kielcach

Legendarny chiński teatr „Zhangzhou Puppet” wystąpi w Kielcach

9.6.Kielce (PAP) – Grupa „Zhangzhou Puppet” reprezentująca legendarną chińską sztukę lalkarską, której historia liczy ponad dwa tysiące lat, odwiedzi w środę Kielce – poinformował PAP Grzegorz Calik z Polsko-Chińskiej Fundacji Promocji Kultury i Sztuki Dong Feng.

Artyści zza Wielkiego Muru zaprezentują „Skarb Orientu, czyli chiński świat bajek”. Złożony z czterech etiud spektakl bez słów przybliży widzom osnute na motywach tradycyjnych chińskich podań historie, których przesłaniem jest pochwała przyjaźni. Kunszt przedstawienia wyrazi się w perfekcyjnym operowaniu pacynkami i mistrzowskiej pantomimie – zapowiadają organizatorzy imprezy.

Teatr, który prezentuje „Zhangzhou Puppet Troupe” ma swoje korzenie w dynastii Jin, jednak jego największy rozkwit dokonał się za dynastii Ming. W 2006 r. sztuka lalkarska, jak i same występy „Zhangzhou Puppet Troupe” zostały wpisane na Chińską Rządową Listę Ochrony Zabytków i Dziedzictwa Kulturowego.

„Zhangzhou Puppet Troupe” występuje na światowych scenach od 50 lat. Rozwija swój repertuar i techniki lalkarskie kształtując niezwykły i rozpoznawalny na całym świecie styl. Przedstawienia „Zhangzhou Puppet Troupe” zarejestrowano w ponad 50 filmach i sztukach telewizyjnych – powiedział Calik.

Chińscy artyści zaprezentowali się już w Rzeszowie, Łodzi, Łomży, Katowicach, Opolu i Gliwicach. Podczas dwutygodniowego pobytu w naszym kraju odwiedzą jeszcze m.in. Kraków i Chorzów. Organizatorem trasy zespołu jest Polsko-Chińska Fundacja Promocji Kultury i Sztuki Dong Feng oraz Instytut Konfucjusza w Krakowie.

Dwa godzinne spektakle na małej scenie Kieleckiego Centrum Kultury obejrzą dzieci z przedszkoli i szkół podstawowych, które w ubiegłym roku brały udział w konkursie plastycznym, ogłoszonym w celu zorganizowania „parady chińskich smoków” w mieście. (PAP)

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :