34 obrazy Kolekcji Art-B depozytami Muzeum Narodowego w Warszawie

34 obrazy Kolekcji Art-B depozytami Muzeum Narodowego w Warszawie

8.6.Warszawa (PAP) – Najcenniejsze z obrazów, rysunków i grafik oraz dzieł sztuki zdobniczej, niegdyś należących do Kolekcji Art-B, przekazanych Muzeum Narodowemu w Warszawie w depozyt przez Narodowy Bank Polski, będzie można oglądać od wtorku na specjalnym pokazie w Muzeum.

„Jestem dumny, że udało się te dzieła zatrzymać w Polsce i mogą być one prezentowane publiczności” – mówił w poniedziałek na konferencji prasowej w Muzeum Narodowym prezes NBP Sławomir Skrzypek.

Narodowy Bank Polski jest właścicielem 34 obrazów, rysunków i grafik oraz 11 dzieł sztuki zdobniczej pochodzących z kolekcji spółki Art-B, postawionej wiele lat temu w stan likwidacji. Dzieła te do tej pory były zabezpieczeniem zobowiązań finansowych Art-B wobec Banku Handlowo-Kredytowego w Katowicach, również znajdującego się w stanie likwidacji. Przejęcie zbioru przez Narodowy Bank Polski odbyło się w ramach rozliczeń finansowych z Bankiem Handlowo-Kredytowym. NBP jest jedynym wierzycielem tego banku.

Umowę o przekazania w depozyt dzieł z Kolekcji Art-B Narodowy Bank Polski podpisał z Muzeum Narodowym w Warszawie 26 maja br.

Jak mówił dyrektor Muzeum Narodowego Andrzej Maciejewski, do najciekawszych obiektów zespołu należy unikatowy dla polskich zbiorów dwustronny rysunek Pierra-Auguste’a Renoira pt. „La collation” z ok. 1890 r. – rodzajowa kompozycja przedstawiająca trzy kobiety z pieskiem.

W zbiorze są też dwie grafiki Pabla Picassa: „Tauromachia” i „Cyrk” – z przełomu lat 50. i 60. XX wieku, uważanego za jeden z najlepszych okresów w twórczości graficznej artysty. Innym znaczącym dziełem jest „Grobowiec Cecylii Metelli” XIX-wiecznego malarza niemieckiego Oswalda Achenbacha, jednego z najważniejszych przedstawicieli duesseldorfskiej szkoły pejzażowej.

W skład kolekcji wchodzi też 10 obrazów Jacka Malczewskiego, wśród nich są dyptyk „Chrystus w Emaus”, portret lekarza i profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego Wincentego Łepkowskiego oraz studium malarskie „Portret dziewczynki siedzącej na drabinie”.

W depozyt do Muzeum Narodowego trafiły także m.in. „Na gromniczną” Teodora Axentowicza, „Towarzysz pancerny na karym koniu” Józefa Brandta, „Portret dziewczynki z ciemnymi włosami” Tadeusza Makowskiego, „Dziewczyna z kwiatem” Zygmunta Menkesa oraz dwustronny obraz „Zimowy pejzaż miejski/ Kutry przy brzegu” Meli Muter.

Pokaz potrwa do 12 lipca. Jak zapowiedział Maciejewski, na jesieni zostaną zaprezentowane wszystkie dzieła przekazane muzeum w depozyt przez NBP.

W zbiorach Art-B znajdowało się ok. 170 dzieł sztuki. Nabywane były one na początku lat 90. w Polsce i Europie; koszty zakupu większości obrazów poniosła spółka Art-B. Większość zbiorów została sprzedana na aukcjach w 1992, 2004 i 2005 r.

Szefami działającej w latach 1989-1991 spółki Art-B (skrót od Artyści Biznesu) byli Bogusław Bagsik i Andrzej Gąsiorowski. Firma zasłynęła dzięki wykorzystaniu tzw. oscylatora ekonomicznego, dzięki któremu właścicielom udawało się kilkadziesiąt razy oprocentowywać w bankach tę samą wpłatę.

Gdy sprawa wydała się Bagsik i Gąsiorowski uciekli do Izraela. Bagsika zatrzymano w czerwcu 1994 r. na lotnisku w Zurychu. Po wieloletnim procesie został skazany w październiku 2000 r. przez Sąd Okręgowy w Warszawie na karę łączną 9 lat więzienia. Gąsiorowski nadal znajduje się w Izraelu, ma obywatelstwo tego kraju i dlatego nie będzie wydany Polsce. (PAP)

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :