Krzysztof Szmagier – twórca Borewicza

Krzysztof Szmagier – twórca Borewicza

Chyba większość pamięta Go jako reżysera serialu o poruczniku Borewiczu. A Krzysztof Szmagier to także dokumentalista (choć  niewielu o tym wie).
Pisząc scenariusze spędził na komisariacie wiele godzin. Szukając aktorów podpatrywał ich w teatrze, ponieważ nie było wtedy castingów.
Urodził się 5 lipca 1935 roku w Warszawie. Jest polskim reżyserem, scenarzystą i dokumentalistą. W  1963 roku ukończył studia na wydziale reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej , Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Współpracował z Jerzym Kawalerowiczem w Zespole Filmowym „Kadr”.
Zanim odniósł sukces jako twórca „Przygód psa Cywila” i „Borewicza” był reporterem miejskim i wziętym dokumentalistą, jeżdżąc z kamerą od Chin poprzez Stany Zjednoczone do Afryki.
Mało kto wie ,że w filmie „Przygody psa Cywila” główną rolę zagrał jego nietresowany owczarek niemiecki Bej. Film zdobył „Srebrną Nimfę” na festiwalu  w Monte Carlo”. Dostał także Nagrodę Jury  Festiwalu Filmowego dla Dzieci w Poznaniu.
Jest „odkrywcą” Bronisława Cieślaka, Piotra Fronczewskiego i Jerzego Rogalskiego (aktor grający porucznika Jaszczuka w serialu „07 zgłoś się”.
Serial o poruczniku Borewiczu dotarł do Chin, gdzie był dubingowany, ale w Rosji nie był wyświetlany wcale. Wstrzymała go cenzura.  
Serial „07 zgłoś się” to chyba najlepszy polski serial kryminalny.  Nie tylko gra aktorska w filmie jest godna podziwu, myślę że to także scenariusze pisane przez Krzysztofa Szmagiera sprawiły, że nawet dziś film ten przyciąga widzów przed ekrany telewizorów.
Szmagier jest  chyba jedną z niewielu osób , która nie posiada komputera, maszyny do pisania. Nie jest zachwycony i Internetem. Swoje scenariusze pisze ręcznie , a następnie przepisuje je zaprzyjaźniona z nim pani.  Ostatnio wydał książkę pod tytułem „Komisarz Borewicz”.  Był także drugim reżyserem przy produkcji „Quo Vadis”.

W 2004 roku został odznaczony Krzyżem Orderu Odrodzenia Polski.

Agnieszka Kowalczyk 2010-10-02

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :