Krzysztof Kowalewski – polskiaktor filmowy, telewizyjny i teatralny.

Krzysztof Kowalewski – polskiaktor filmowy, telewizyjny i teatralny.

W tym roku aktor obchodzi jubileusz  50 – lecia pracy artystycznej. Zagrał w ponad 120 filmach. Jego role komediowe bawią do łez.
„Już od pierwszej klasy byłem w szkole błaznem. Zawsze tkwiło we mnie coś głupawego” – tak często mówi o sobie w wywiadach.
Będąc nastolatkiem w ogóle  nie myślał o karierze aktorskiej. Jest synem aktorki Elżbiety Kowalewskiej. Warszawską Państwową Wyższą  Szkołę Teatralną ukończył w roku 1960. Jego debiut filmowy to rola porucznika Sulikowskiego w filmie „Kwiecień” (1961) Witolda Lesiewicza. W kolejnych latach mogliśmy go oglądać w  takich filmach: ”Miejsce  dla jednego”, „Zbrodniarz i Panna”, „Uciec jak najbliżej”.

Na jego talencie komediowym od razu poznał się reżyser Stanisław Bareja, który często obsadzał go w swoich filmach.  Milicjantów – „Nie ma róży bez ognia”, Michał Roman, któremu Cyganka przepowiada, że zabije bruneta, który zjawi się w jego mieszkaniu w filmie „Brunet wieczorową porą”(nawiasem mówiąc to moja ulubiona rola Krzysztofa Kowalewskiego).

Kolejne filmy z jego udziałem to: „Co mi zrobisz jak mnie złapiesz”, „Miś”, „Wyjście awaryjne”, „Misja specjalna”, „Rozmowy kontrolowane”.
Krzysztof kowalewski jest związany z warszawskimi teatrami: Klasycznym (1960 – 61), Dramatycznym (1961 – 62), Polskim (1962 – 70), Studencki Teatrze Satyryków (1970 – 73), Teatrze Rozmaitości (1974 – 77). Od roku 1977 aktor występuje w Teatrze Współczesnym.
Mogliśmy go podziwiać także w takich kabaretach jak: „Owca”, „Pod Egidą”, a także w radiu, w dialogach Janczarskiego „Kocham pana, panie Sułku”. Występował także w kabarecie „Dudek” Edwarda Dziewońskiego i do dziś ceni sobie tę współpracę.

Krzysztofa Kowalewskiego mogliśmy podziwiać także w adaptacjach powieści Henryka Sienkiewicza . Występował w „Potopie” jako Roch Kowalski, jako Jan Onufry Zagłoba w „Ogniem  i mieczem”, jako Grek Kaliopuli w adaptacji powieści „W pustyni i w puszczy” Gavina Hooda.
 Rolą , którą do dziś wspomina z sentymentem była rola w komedii „C.K. Dezerterzy”,  w której zagrał średnio rozgarniętego szefa kompanii, który w odpowiedniej chwili wie , po której stronie się opowiedzieć.

Bardzo często mogliśmy podziwiać go w serialach: ”Zmiennicy”, „Janka”, „Graczykowie” to tylko niektóre z nich. Aktor  często występował także w filmach i serialach dla młodzieży. Warto wymienić choćby niektóre z nich: „Stawiam na Tolka Banana”, „Koniec wakacji”, „Awantura o Basię”, „Panna z mokrą głową” czy „Rodzina Leśniewskich”.
Jak na aktora wszechstronnego przystało użyczał także swojego głosu , między innymi w bajce „Szeregowiec Dolot” i w filmach: „Opowieści z Narnii”, „Zebra z klasą”.

Obecnie aktor występuje w Teatrze Współczesnym w Warszawie, w telewizji oglądamy go w nowych odcinkach serialu „Daleko od noszy”, jest także wykładowcą  PWST w Warszawie.

Agnieszka Kowalczyk 2010-09-06

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :