Kraków: 29 lutego otwarcie testamentu Wisławy Szymborskiej

Kraków: 29 lutego otwarcie testamentu Wisławy Szymborskiej

„Otwarcie testamentu nastąpi rano, koło 10. Polega to na tym, że wraz z prawnikiem pani Szymborskiej stawimy się u notariusza, u którego jest złożony ten testament, zostanie on otwarty i nam odczytany” – wyjaśnił sekretarz poetki Michał Rusinek.

Dodał, że jako wykonawca testamentu zmarłej 1 lutego noblistki otrzyma też specjalny dokument uprawniający go do tej roli.

Według niego jeszcze tego samego dnia powinna się odbyć konferencja prasowa, na której zostanie zaprezentowana publiczna część ostatniej woli poetki, dotycząca m.in. powołania fundacji zajmującej się jej spuścizną. Konferencja będzie miała miejsce prawdopodobnie w Urzędzie Miasta Krakowa.

„Ta część testamentu będzie upubliczniona, ponieważ tak wymyśliliśmy, że tak będzie najwygodniej” – wyjaśnił Rusinek.

Wisława Szymborska, laureatka literackiej Nagrody Nobla z 1996 r., zmarła 1 lutego. Została pochowana na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie. W ostatnich miesiącach życia pracowała nad tomikiem wierszy zatytułowanym „Wystarczy”. Znajdzie się w nim 13 wierszy. Większość z nich była już publikowana w prasie literackiej. „Wisława Szymborska do końca pracowała nad wierszami. Układała ich kolejność do tego nowego tomu” – mówił Rusinek. Umowa z wydawnictwem a5 na jego wydanie została podpisana jeszcze za życia autorki.(PAP)

rgr/ hes/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :