Kontrowersyjny tatuaż DamienaHirsta

Kontrowersyjny tatuaż DamienaHirsta

Jeszcze zanim „Garage” trafił do kiosków jego redaktor naczelna Dasha Zhukova spodziewała się kłopotów. O przygotowanie okładki poprosiła czołowe nazwiska świata sztuki. Artyści mieli zaprojektować tatuaż, który później wykonany zostanie na „żywym płótnie” i sfotografowany. W projekcie udział wzięli m.in. Jeff Koons, Jake i Dinos Chapman, John Baldessari i Paul McCarthy. Najbardziej zszokował jednak – do czego już zdążył wszystkich przyzwyczaić – Damien Hirst.

Brytyjski artysta przekonał 23-letnią ilustratorkę Shaunę Taylor, aby pozwoliła wytatuować w okolicach intymnych charakterystyczny dla Hirsta motyw motyla. Zdjęcia kontrowersyjnego „dzieła” wykonał były dyrektor kreatywny Dior Homme, Hedi Slimane. Następnie tatuaż został przykryty specjalną osłaniającą okolice intymne naklejką w kształcie motyla. Fotografię uzupełniono napisem „Peel slowly and see” (Odrywaj powoli i zobacz). Podobny motyw z naklejką znalazł się już na kultowej okładce Velvet Underground przygotowanej przez Andy Warhola.

Zielono-czarny tatuaż motyla przygotował Mo Coppoletta. Praca wymagała dwóch sesji. „Myślałam, że tatuowanie będzie choć trochę przyjemne, a był to prawdopodobnie najgorszy ból mojego życia. Myślałam, że umrę” – przyznała posiadaczka tatuażu, która jednak wcale nie żałuje.

„Kocham go. Byłabym głupia, gdybym nie zdecydowała się na udział w tym projekcie. Mam teraz na swojej waginie dzieło sztuki. Nikt poza mną nie będzie też mógł powiedzieć, że rodził poprzez sztukę Damiena Hirsta. A ja mogę” – dodała.

W sumie powstały trzy okładki „Garage”. Dinos Chapman i znany fotograf mody Nick Knight stworzyli kukiełkę przypominającą modelkę Lily Donaldson, która bawi się domkiem dla lalek zamieszkanym przez mniejszą kukiełkę Lily Donaldson i tak dalej. Z kolei Richard Prince przygotował szkic kreskówkowej, uśmiechniętej buźki.

Z powodu okładki Hirsta z dystrybucji magazynu wycofała się popularna sieć sprzedaży prasy, WHSmith. Raczej nie zmartwi to jego redaktor naczelnej. 30-letnia Zhukova jest dziewczyną rosyjskiego miliardera i właściciela klubu Chelsea, Romana Abramovicha. Magazyn zadebiutuje na szeroką skalę 5 września w czasie nowojorskiego tygodnia mody.(PAP Life)

jmy/ zig/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :