Kontrowersyjna Entropa na stałe w muzeum w Pilznie

Kontrowersyjna Entropa na stałe w muzeum w Pilznie

06.09. Praga (PAP/CTK) – Kontrowersyjna instalacja plastyczna Entropa czeskiego artysty Davida Czernego, przedstawiona w ubiegłym roku w Brukseli z okazji pełnienia przez Republikę Czeską przewodnictwa UE, została umieszczona na stałe w muzeum w Pilznie – podała w poniedziałek agencja CTK.

Entropa trafiła do muzeum Techmania, które specjalizuje się w popularyzowaniu nauki i techniki.

Poszczególne państwa Unii Europejskiej przedstawione są w instalacji za pomocą szyderczej symboliki. I tak np. na mapie Włoch, przedstawionej jako boisko do piłki nożnej, znajdują się piłkarze w narodowych strojach, wykonujący onanistyczne ruchy. Obraz Niemiec pokrywają ułożone w kształt zbliżony do swastyki autostrady z poruszającymi się samochodami. Holandia jest całkowicie pokryta wodą, z której wystają jedynie minarety, a alegorię Bułgarii stanowi tak zwany sedes turecki.

Miejsce Polski w instalacji zajmuje kartoflisko, na którym ubrane w habity postacie wbijają w ziemię tęczową flagę, będącą symbolem homoseksualistów.

Ponieważ Entropa ma wymiary 16,5 na 16,5 metrów, przeznaczono dla niej należącą do muzeum Techmania dawną halę fabryczną. Zwiedzający nie będą mogli do tego pomieszczenia wchodzić, ale pełny ogląd eksponatu zapewnią im trzy duże okna. (PAP)

dmi/ mc/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :