Długa owacja po filmie Skolimowskiego w Wenecji

Długa owacja po filmie Skolimowskiego w Wenecji

07.09. Wenecja (PAP) – Bardzo długą owacją zakończyła się w poniedziałek na festiwalu w Wenecji projekcja filmu Jerzego Skolimowskiego „Essential killing”. Film ubiega się o główną nagrodę Złotego Lwa.

„Essential killing” to opowieść o Afgańczyku – Mohammedzie, który podczas wojny w swym kraju zabił trzech amerykańskich żołnierzy. Schwytany przez Amerykanów trafia do jednej z tajnych baz CIA w Europie, gdzie jest przesłuchiwany. Gdy udaje mu się zbiec, rozpoczyna się za nim pościg.

W głównej roli występuje amerykański aktor Vincent Gallo.

W wyreżyserowanej przez Skolimowskiego koprodukcji polsko-węgiersko-norwesko-irlandzkiej gra także Emmanuelle Seigner.

O „Essential killing” głośno jest w Wenecji z kilku powodów. Przede wszystkim dlatego, że film ten dopuszczono do głównego konkursu już po zamknięciu listy zakwalifikowanych obrazów. Do ostatniej chwili trwały nad nim prace i nie było wiadomo, czy będzie gotów na festiwal.

Pojawia się w nim wątek tajnych więzień CIA, przyjęty z zainteresowaniem przez media. Dodatkowo zamieszanie na festiwalu wywołał Vincent Gallo, który – znany z niechęci do dziennikarzy – nie przyszedł na konferencję prasową poprzedzającą projekcję. (PAP)

sw/ fit/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :