Koncert w Muzeum Powstania Warszawskiego

Koncert w Muzeum Powstania Warszawskiego

26.07. Warszawa (PAP) – Utworów poety powstańczego Tadeusza Gajcego w rockowych aranżacjach m.in. Maleo Reggae Rockers, Armii i Pogodno można było posłuchać podczas sobotniego koncertu „Pamiętamy ’44” w Parku Wolności przy stołecznym Muzeum Powstania Warszawskiego.

Podczas koncertu, będącego częścią obchodów 65. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, artyści wykonali utwory z płyty „Gajcy”, wydanej dla uczczenia rocznicy powstańczego zrywu oraz wybrane piosenki ze swojego repertuaru. Przedstawiono też fragmenty wypowiedzi powstańców, wspominających zryw oraz postać Gajcego, pochodzące z Archiwum Historii Mówionej Muzeum Powstania Warszawskiego.

„Dla mnie udział w tym koncercie jest wydarzeniem niezwykłym, ponieważ od najmłodszych lat tradycja powstańcza jest mi bliska, między innymi dlatego, że w zrywie brał udział mój wujek. Myślę, że powstanie jest nadal bardzo aktualną sprawą, ponieważ pojęcie wolności, o którą walczyli jest wciąż ważne. Myślę, że w naszych czasach wolność jest pojęciem bardzo wyświechtanym, a dla powstańców to było coś, o co trzeba było walczyć i często zapłacić krwią, tak jak Gajcy, który zginął w powstaniu. Dla mnie jest także szczególnie aktualne egzystencjalne pytanie +kim jestem+, zadawane w wykonywanym przeze mnie wierszu, ponieważ myślę, że jest to podstawowe pytanie każdego człowieka” – podkreśla Darek Malejonek lider zespołu Maleo Reggae Rockers.

Na płycie „Gajcy”, z której pochodzą zaprezentowane podczas koncertu utwory znalazło się 18 piosenek – „Pytanie” w wykonaniu Maleo Reggae Rockers, „Schodząc” – Agressivy 69, „Droga tajemnic” – Fat Belly Family, „Moja mała” – Żywiołaka, „Modlitwa za rzeczy” – Kazika, „O szewcu zadumanym” – Pogodno, „Czarne okna” – Hetane, „Jestem tutaj” – N.O.T., „Wezwanie” – Made in Poland, „O szukaniu” – Pustki, „Miłość bez jutra” i „1942. Noc Wigilijna” – Karoliny Cichej, „Wczorajszemu” – Armii, „Bajka” – Kawałek Kulki, „Bajka druga” – Karotki, „Do Potomnego” – 52UM, „Śpiew murów” – Dezertera oraz „Święty kucharz od Hipciego” – Lecha Janerki.

„Wiersz Gajcego pt. +Wczorajszemu+, który wykonujemy jest niesamowitą, apokaliptyczną poezją, bardzo bliską temu, co my robimy na co dzień w zespole, także nie mieliśmy problemu, żeby zaanektować ten wiersz muzycznie. Głównym problemem poruszanym w utworze jest zderzenie wrażliwego poety z potwornością wojny. Uważam, że ten tekst jest nadal aktualny, ponieważ mówi prawdę o ludziach” – mówi Tomasz Budzyński wokalista zespołu Armia.

W opinii dyrektora Muzeum Powstania Warszawskiego Jana Ołdakowskiego, organizowany już po raz piąty koncert „Pamiętamy ’44”, należy do takich uroczystości związanych z rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego, które najbardziej podobają się zwłaszcza młodym warszawiakom. „To rodzaj spotkania z jednej strony z dobrą muzyką i dobrą sztuką, z drugiej – z elementami historii i przeszłości. Tym razem tekściarzem 18 grup muzycznych starszego i młodszego pokolenia został Tadeusz Gajcy. Ten nieżyjący od 65 lat poeta okazał się absolutnie współczesnym, świetnym, chociaż bardzo trudnym autorem tekstów. Znane grupy od weteranów rocka po debiutantów, stworzyły 18 świetnie zagranych, wzruszających piosenek, w których i tekst i muzyka uzupełniają się i doskonale wpisują w klimat rocznicy Powstania Warszawskiego” – zaznacza Ołdakowski. (PAP)

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :