Rozpoczął się 98. Festiwal Wagnerowski w Bayreuth

Rozpoczął się 98. Festiwal Wagnerowski w Bayreuth

25.07. Berlin (PAP) – Inscenizacja opery „Tristan i Izolda” w reżyserii Christopha Marthalera otworzyła w sobotę 98. Festiwal Wagnerowski w Bayreuth, w Bawarii.

Po raz pierwszy od 1951 roku to nie wnuk kompozytora blisko 90-letni Wolfgang Wagner powitał gości festiwalu; uczyniły to wspólnie jego córki: Katharina Wagner wraz z przyrodnią siostrą Evą Wagner-Pasquier, które w zeszłym roku przejęły kierownictwo nad festiwalami w Bayreuth.

Jak co roku festiwal zaszczyciło wiele osobistości życia publicznego Niemiec. Stałym gościem w Bayreuth jest kanclerz Angela Merkel i jej mąż Joachim Sauer. Jak podała agencja dpa, szefowa niemieckiego rządu pojawiła się na czerwonym dywanie ubrana w srebrno-szary kostium z długą do ziemi spódnicą oraz fioletową torebką.

Wśród honorowych gości był również premier Bawarii Horst Seehofer, były szef dyplomacji Niemiec Hans-Dietrich Genscher, a także kilku ministrów rządu Merkel.

Jak poinformowało biuro ministra kultury Bernda Neumanna, w Bayreuth przy okazji festiwalu dojdzie też do politycznych rozmów szefa resortu kultury Niemiec z polskim ministrem Bogdanem Zdrojewskim.

Inscenizacja „Tristana i Izoldy” pochodzi z 2005 roku. Partie tytułowe zaśpiewali Robert Dean Smith oraz Irene Theorin. 9 sierpnia miłośnicy dzieł Richarda Wagnera będą mogli obejrzeć projekcję tej opery na wielkim ekranie, ustawionym na placu w Bayreuth. Zaplanowano również transmisję na żywo w internecie.

Festiwalowi goście obejrzą 30 inscenizacji, m.in. operę „Śpiewacy norymberscy” w reżyserii Kathariny Wagner oraz „Pierścień Nibelunga” w reżyserii Tankreda Dorsta.

Operowe Festiwale Wagnerowskie w Bayreuth odbywają się od 1876 roku.

Anna Widzyk (PAP)

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :