Koncert Nilsa Molvaera inauguruje Szczecin Music Fest

Koncert Nilsa Molvaera inauguruje Szczecin Music Fest

21.04. Szczecin (PAP) – Wieczorny koncert Nilsa Molvaera, najbardziej znanego obok Jana Garbarka reprezentanta norweskiego jazzu, zainauguruje w środę siódmą edycję festiwalu Music Fest w Szczecinie. Cykl kilku koncertów zakończy się w czerwcu występem gitarzysty Paco de Lucii.

Szczeciński koncert Molvaera w tamtejszej filharmonii będzie jedynym w Polsce. U boku artysty wystąpi wybitny gitarzysta Eivind Aarset, jeden z filarów wytwórni Jazzland. Dodatkową atrakcją będą kreowane na żywo wizualizacje – zapowiadają organizatorzy.

Molvaer swój pierwszy solowy krążek nagrał w roku 1997 – była to słynna płyta "Khmer". Sukces płyty sprawił, że od razu zaliczono go do elity jazzowo-elektronicznych wizjonerów i współtwórców nowego stylu, jakim jest nu-jazz. Choć jest trębaczem, to jego muzyczne inspiracje są niezwykle szerokie, artysta zalicza do nich m.in. Billie Holiday, Milesa Davisa, Dona Cherry′ego, Briana Eno czy Billa Laswella. Muzyk – zdaniem krytyków – świetnie łączy swe fascynacje, tworząc mieszankę jazzu, przystępnej elektroniki i gatunku muzycznego zwanego dub.

W programie festiwalu zaplanowano także w maju koncert Mulatu Astake, multiinstrumentalisty z Etiopii; w czerwcu zaś występy największej sławy stylu fado Marizy z Portugalii i zespołu Gotan Project.

Szczecin Music Fest od siedmiu lat prezentuje world music i jazz na wysokim światowym poziomie i promuje nowe zjawiska w obrębie tej stylistyki. Na szczecińskich scenach w ramach festiwalu wystąpili tacy artyści jak m.in.: Cesaria Evora, Susan Vega, Manhattan Transfer czy Mariza. (PAP)

epr/ abe/ jra/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :