Koncert bożonarodzeniowy dla żołnierzy na misjach poza Polską

Koncert bożonarodzeniowy dla żołnierzy na misjach poza Polską

Poza krajem przebywa obecnie około 3 tys polskich żołnierzy. Najwięcej bo 2,5 tys służy w Afganistanie, 250 w Kosowie a 300 w Bośni i Hercegowinie.

Koncert rozpoczął się od złożenia życzeń przez prezydenta Bronisława Komorowskiego, które były zarejestrowane wcześniej i odtworzone je podczas elbląskiego koncertu.

Prezydent podkreślił, że chciałby złożyć najlepsze życzenia i „objąć ciepłą myślą tych wszystkich którzy ze względu na służbę Polsce są poza krajem”.

„Jestem przekonany, że piękny polski zwyczaj pozostawienia jednego wolnego miejsca i nakrycia przy rodzinnym stole wigilijnym jest zrozumiały dla wszystkich jako nadzieja na powrót żołnierzy pełniących służbę poza granicami kraju”- podkreślił prezydent.

Obecny w Elblągu szef resortu obrony narodowej Tomasz Siemoniak „życzył, by ci którzy są z dala od swych rodzin „mieli święta jak najbardziej polskie ze wszystkimi tradycjami jak w domach rodzinnych”.

„Przyjechałem z córką, by pokazać jej (…) że wielu ojców jest z daleka od swych rodzin, bo robią coś bardzo ważnego dla Polski i dla świata. My wszyscy powinniśmy tę służbę doceniać i codziennie o tej służbie myśleć”- dodał.

Minister Siemoniak powiedział, że już wkrótce pojawi się w Afganistanie z wizytą u polskich żołnierzy.

Życzenia do rodzin i żołnierzy skierowali także duszpasterze z ordynariatów rzymsko-katolickiego, prawosławnego oraz ewangelickiego wojska polskiego.

Za pomocą telemostu połączono się z dowódcami Polskich Kontyngentów Wojskowych (PKW) w Afganistanie, Kosowie i Bośni i Hercegowinie.

Dowódca X zmiany PKW w Afganistanie gen. Piotr Błazeusz powiedział, że chce podziękować wszystkim rodzinom żołnierzy za to, że tak wytrwale czekają na swych mężów, synów i żony. „Jestem dla żołnierzy trochę jak ojciec, a oni są jak moi synowie i córki, i staram się o nich dbać, jak tylko mogę” – podkreślił.

Dodał, że ta misja uczy żołnierzy również nowych umiejętności. „Wielu z nich nauczyło się prać swoje rzeczy, kucharzyć i sprzątać, także myślę, że po powrocie będziecie z nich zadowoleni” – powiedział. Rodziny przyjęły słowa generała śmiechem i oklaskami.

Po życzeniach, rodziny w Elblągu i żołnierze w Afganistanie, dzięki łączom satelitarnym, wysłuchali koncertu kolęd, pastorałek i pieśni bożonarodzeniowych.

Po koncercie rodziny spotkały się na wigilii, którą poprzedziło łamanie się opłatkiem i życzenia. (PAP)

ali/ mag/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :