Premiera „Udręki życia” Hanocha Levina w Teatrze Narodowym

Premiera „Udręki życia” Hanocha Levina w Teatrze Narodowym

Sztuka zmarłego w 1999 roku Hanocha Levina, napisana dziesięć lat przed jego śmiercią, określana jest jako komedia małżeńska. Levin jest uznawany za jednego z najciekawszych współczesnych dramatopisarzy izraelskich.

Głównymi bohaterami sztuki jest małżeństwo z trzydziestoletnim stażem – Jon i Lewiwa Popochowie. Mąż znudzony związkiem postanawia opuścić żonę. I tak zaczyna się opowieść o trudnych relacjach, pragnieniu szczęścia, walce z codzienną monotonią i strachu przed opuszczeniem.

„+Udręka życia+ mówi o miałkości życia i jego wspaniałości. Zostanie po nas tylko proch. To wszystko, co się zdarzyło, jest tak niewymierne. Poczucie niespełnienia, niedokonania towarzyszy także tym, którzy z pozoru odnoszą wielkie sukcesy. (…) Czytam trzy dramaty w tygodniu, co najmniej, a +Udręka życia+ to chyba pierwszy taki przypadek, kiedy nie miałem żadnych wątpliwości, że warto tę sztukę wystawić” – mówił reżyser sztuki w rozmowie z „Gazetą Wyborczą”.

Jak podkreślił, to samo przekonanie towarzyszyło aktorom. „Tekst skonstruowany jest w sposób bardzo interesujący, to zaproszenie do kreacji. (…) Rzecz rozgrywa się w sypialni małżeńskiej. Ale w moim przeświadczeniu ta sypialnia to cały świat. To łóżko zawieszone jest we wszechświecie” – zaznaczył Englert.

Kolejne przedstawienia „Udręki życia”, w którym gościnnie występuje także Włodzimierz Press, są planowane na 17, 18, 20 i 21 grudnia. (PAP)

akn/ hes/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :