Kompozytor nieznany – Stanisław Sylwester Szarzyński

Kompozytor nieznany – Stanisław Sylwester Szarzyński

Mnich
Niewiadomo ani kiedy się urodził ani kiedy zmarł. Wiadomo jedynie, że był kompozytorem tworzącym na przełomie XVII/ XVIII wieku.
Bardzo możliwe, że pochodził z rodu Sępów – Szarzyńskich. Najprawdopodobniej przynależał do zakonu benedyktynów lub cystersów jednak z racji tego, że polskie archiwa obu klasztorów nie posiadają o nim informacji bardzo możliwe, że większą część swojego życia spędził za granicą.

Twórczość niewielka
Do dnia dzisiejszego zachowało się jedynie dziesięć utworów tego kompozytora. Kompozycje te przechowywane są w bibliotece kolegiaty w Łowiczu. Wszystkie powstały w latach 1613 – 1713. Wszystkie jego utwory to przede wszystkim dzieła wokalno – instrumentalne przygotowane do łacińskich tekstów. Wśród kompozycji Szarzyńskiego znajdziemy m.in. Jesu , Spes mea , Pariendo non gravaris , Ave Regina , Veni Sancte Spiritus , Litania Cursoria , Completorium , Ad hymnos , Ad cantus , a także sonata na dwoje skrzypiec i basso continuo , która jest uważana za jeden z najwybitniejszych utworów barokowych.

Marta Kotas 2008.10.12

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :