Komorowski: jeden procent na kulturę

Komorowski: jeden procent na kulturę

10.06. Warszawa (PAP) – Kandydujący na urząd prezydenta marszałek Sejmu Bronisław Komorowski zapowiedział w czwartek na spotkaniu z twórcami w Warszawie podjęcie starań na rzecz zwiększenia środków na polską kulturę z obecnych 0,53 do 1 procenta PKB.

"Chciałem w sposób bardzo zdecydowany opowiedzieć się za ideą – która jest obecna w kręgach ludzi kultury polskiej, sztuki, ale i w kręgach politycznych, szczególnie osób zarządzających obszarami ważnymi z punktu widzenia kultury – pomysłem jednego procenta z budżetu państwa polskiego, przeznaczonego na kulturę polską" – powiedział Komorowski na spotkaniu z przedstawicielami środowisk kultury.

Komorowski zaznaczył, że nie tylko chce tę ideę wesprzeć, ale i jest "zdecydowanie nastawiony na to, aby spróbować naprawdę zrealizować, bo to jest w zasięgu możliwości".

W spotkaniu wzięli udział m.in. minister kultury Bogdan Zdrojewski, dyrektor naczelny Teatru Wielkiego – Opery Narodowej Waldemar Dąbrowski, przewodnicząca sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu Iwona Śledzińska-Katarasińska. Środowisko polskich twórców reprezentowali m.in. aktorzy Janusz Gajos, Anna Nehrebecka, kompozytor Leszek Możdżer, reżyser Andrzej Jakimowski.

Wg danych resortu kultury z budżetu państwa na kulturę przeznacza się obecnie 0,53 proc. PKB, tj. ok. 2,3 mld zł. (PAP)

ls/ jra/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :