Komiks o obronie Poczty Polskiej w Gdańsku w 1939 r.

Komiks o obronie Poczty Polskiej w Gdańsku w 1939 r.

01.09. Gdańsk (PAP) – Do księgarń trafił komiks wojenny „Pierwsi w boju” poświęcony bohaterskiej obronie Poczty Polskiej w Gdańsku 1 września 1939 r.

Promocja wydawnictwa odbyła się w środę w historycznym budynku urzędu pocztowego w Gdańsku, mieszczącego Muzeum Poczty Polskiej, w 71. rocznicę wybuchu II wojny światowej.

„Mamy nadzieję, że ten, adresowany głównie do młodego czytelnika, komiks będzie służył kultywowaniu pamięci o bohaterskiej obronie pocztowców i ich tragicznej ofierze dla Polski” – powiedział Witold Tkaczyk, właściciel poznańskiego wydawnictwa Zin Zin Press, które opublikowało „Pierwszych w boju”.

Liczący prawie 40 stron czarno-biały komiks uzupełniony został o kilkunastostronicowy materiał, ilustrowany m.in. zdjęciami, poświęcony historii polskiej placówki pocztowej w Gdańsku.

Autorem scenariusza „Pierwszych w boju” jest gdańszczanin Mariusz Wojtowicz-Podhorski, który był też twórcą wydanego sześć lat temu komiksu o bohaterskiej obronie Westerplatte we wrześniu 1939 r. Rysunki do komiksu wykonał grafik Jacek Przybylski z Bydgoszczy.

Komiks „Pierwsi w boju” został wydany w nakładzie czterech tysięcy egzemplarzy. Mecenat nad publikacją objęła Poczta Polska SA.

Niemiecki atak na Pocztę Polską w Gdańsku rozpoczął się 1 września 1939 r. o godz. 4.45, równocześnie z rozpoczęciem ostrzału polskiej składnicy wojskowej na Westerplatte przez pancernik Schleswig-Holstein. Polscy pocztowcy odpierali natarcie wroga przez czternaście godzin. Budynek był ostrzeliwany m.in. przez ciężką artylerię. Aby zmusić obrońców do kapitulacji, hitlerowcy podpalili pocztę. Idącego z białą flagą dyrektora poczty Jana Michonia Niemcy zastrzelili i śmiertelnie poparzyli miotaczem ognia idącego za nim naczelnika urzędu. Kilku pocztowcom udało się uciec z budynku. Reszta została aresztowana, a ranni trafili do szpitala. 38 Polaków trafiło pod sąd polowy, oskarżeni za działania partyzanckie i skazani na karę śmierci. Wyrok wykonano 5 października 1939 r., ciało pochowano na terenie gdańskiej Zaspy.

We wrześniu 1979 r. z okazji 40. rocznicy bohaterskiej obrony placówki, przed siedzibą Poczty Polskiej w Gdańsku odsłonięto Pomnik Obrońców Poczty Polskiej, autorstwa krakowskich artystów Wincentego i Krystyny Kućmy.(PAP)

rop/ hes/ mow/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :