Kolejna aukcja kolekcji Yves Saint Laurenta w listopadzie

Kolejna aukcja kolekcji Yves Saint Laurenta w listopadzie

11.08. Paryż (PAP) – Po zakończonej ogromnym sukcesem „aukcji stulecia”, podczas której sprzedano znaczną część kolekcji dzieł sztuki Yvesa Sainta Laurenta i jego partnera Pierre’a Berge, dom aukcyjny Christie’s zapowiedział w poniedziałek, że druga licytacja pozostałych przedmiotów odbędzie się w listopadzie.

Licytowane będą nie tylko malarstwo dawnych mistrzów i rysunki autorstwa Picassa, Fernanda Legera i Mira, ale także meble i przedmioty w stylu Art Deco, które zdobiły pokoje w zamku Laurenta.

Pierwsza, przeprowadzona w lutym, sprzedaż skarbów z kolekcji projektanta i jego towarzysza i partnera biznesowego, Pierre’a Berge, przyniosła ponad 370 mln euro zysku. Paryż od dawna nie był świadkiem tak dużej aukcji kolekcji prywatnej.

Druga część licytacji ma się odbyć między 17 a 19 listopada i znajdą się na niej przedmioty pochodzące z Chateau Gabriel, XIX-wiecznej posiadłości, którą partnerzy zakupili w latach 80. oraz z dwóch paryskich rezydencji.

Inspiracją do aranżacji wnętrz w zamku była powieść Marcela Prousta „W poszukiwaniu straconego czasu”, ulubiona książka kreatora.

Wśród przygotowywanych do licytacji przedmiotów znajduje się m.in. duża miednica z dynastii Ming. Podczas pierwszej aukcji kontrowersje wywołały inne pochodzące ze wschodu przedmioty – dwie rzeźby z brązu, które wykradziono z Chin w XIX wieku. Rząd Chin stwierdził, że brązowe figury pochodzące z dynastii Qing, które Państwo Środka straciło podczas wojny opiumowej, powinny zostać zwrócone. Berge odrzucił te roszczenia, ale obiecał zwrócić zabytkowe dzieła, jeśli Chiny zaczną przestrzegać praw człowieka, a do Tybetu będzie mógł powrócić jego duchowy przywódca Dalajlama.(PAP)

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :