Kielce: muzealna wystawa miniatur samochodów „Czar starych aut”

Kielce: muzealna wystawa miniatur samochodów „Czar starych aut”

Ekspozycja „Czar starych aut” prezentuje modele pojazdów z liczącego ponad 3,5 tys. obiektów zbioru Sławoja Gwiazdowskieggo, który podarował kolekcję w 2000 roku Muzeum Narodowemu w Kielcach. Wybrano z niej na wystawę te eksponaty, które obrazują historię i rozwój automobilizmu od najstarszych wozów z końca XIX wieku, aż po pojazdy z lat 90. XX wieku – poinformował dyrektor muzeum dr Robert Kotowski.

Prezentacja i towarzyszący jej katalog składają się z siedmiu rozdziałów: „Sławoj Gwiazdowski i jego kolekcja” – wprowadzenie, „Pionierzy motoryzacji” – okres od pierwszych koncepcji do pionierskich konstrukcji, „Motoryzacyjna rewolucja” – od rękodzieła do produkcji masowej (pierwsze 20-lecie XX wieku), „Podróż w wielkim stylu” – okres lat 30. XX wieku, „W pogoni za prędkością” – wyścigi o Grand Prix, „Amerykański sen” – tzw. wielka trójka z Detroit; Ford, General Motors i Chrysler, oraz „Motoryzacja europejska po 1945 roku”.

Wystawa ukazuje, że samochód to ważne osiągnięcie człowieka w dziedzinie rozwoju techniki, element dziedzictwa materialnego ludzkości, a także przedmiot uwielbienia i pożądania. Zwraca uwagę, że karoserie oraz elementy wyposażenia przybierały często formę dzieł sztuki, gdyż tworzone były przez wybitnych artystów i projektantów, np. Battistę „Pinin” Farina – twórcę wizerunku ferrari.

Bogactwo i zróżnicowanie ekspozycja zawdzięcza temu, że twórca kolekcji zbierał modele, które z jakiegoś powodu uważał za wyjątkowe, np. ze względu na rolę, jaką odegrały w dziejach motoryzacji, pionierskie rozwiązania konstrukcyjne, szczególne osiągi, popularność wśród fanów motoryzacji lub po prostu ze względu na eleganckie kształty nadwozia.

Sławoj Gwiazdowski (1927-2009) był wieloletnim pracownikiem naukowym Politechniki Warszawskiej. Swoją kolekcjonerską pasję rozwijał przez całe życie. Zgromadzony przez niego zbiór zawiera modele w różnej skali, stopniu zachowania i jakości wykonania. Są wśród nich modele z wytwórni samodzielnie sklejane przez kolekcjonera, a także montowane fabrycznie.

Wyjątkowe są modele odtworzone realistycznie w mniejszej skali – 1:8, 1:16, lub 1:20 – z zachowaniem niezwykłej dbałości o szczegóły kopiowanego auta. Najciekawsze z nich składają się nawet z ponad tysiąca części. Przeważają jednak miniatury aut w większej skali np. 1:43, 1:66, 1:86, w których odwzorowanie detali jest słabsze.

Edukacyjną wartość ekspozycji wzbogacają fotogramy, plansze i wydruki z informacjami o dziejach motoryzacji i jej najsłynniejszych markach. Wystawa „Czar starych aut” została wpisana do Krajowego Programu Kulturalnego Prezydencji Polski w Radzie Unii Europejskiej. (PAP)

mch/ hes/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :