Kidawa-Błoński najlepszym reżyserem festiwalu filmowego w Moskwie

Kidawa-Błoński najlepszym reżyserem festiwalu filmowego w Moskwie

26.06. Moskwa (PAP) – Jan Kidawa-Błoński otrzymał nagrodę dla najlepszego reżysera na zakończonym w sobotę 32. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Moskwie za film "Różyczka".

Film "Rewers" Borysa Lankosza wygrał konkurs kina autorskiego "Perspektywy", zorganizowany w ramach festiwalu.

"Jestem przekonany, że przywiozłem wam do Moskwy najlepszą, nową wersję Barbary Brylskiej" – powiedział reżyser, odbierając nagrodę. Słowa te odnosiły się do Magdaleny Boczarskiej, grającej główną role w filmie "Różyczka".

Grand Prix moskiewskiego festiwalu przyznano wenezuelskiemu filmowi "Brat" w reżyserii Marcela Rasqina. Film opowiada historię dwóch młodych piłkarzy w slumsach w Wenezueli.

Nagrodę specjalną otrzymał reżyser filmu "Albańczyk" Johannes Haber.

Nagroda za najlepszą rolę męską przypadła Nikowi Xhelilajowi ("Albańczyk"), a za najlepszą rolę żeńską – Vilma Cibulkova, która zagrała w filmie "Zemsky raj to na pohled", wyróżnionym nagrodą FIPRESCI (Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych).

Wszystkie filmy festiwalu obejrzało łącznie 128 tys. widzów. Ogółem pokazano 300 obrazów, w tym 120 rosyjskich.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Moskwie organizowany jest od 1959 roku. Wśród zwycięzców przeglądu były także polskie filmy. Statuetkę św. Jerzego zdobyły "Ziemia obiecana" Andrzeja Wajdy (w 1975 roku), "Amator" Krzysztofa Kieślowskiego (1979) i "Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową" Krzysztofa Zanussiego (2000). (PAP)

az/ ap/ mow/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :