Gigantyczne murale chopinowskie odsłonięto w stolicy

Gigantyczne murale chopinowskie odsłonięto w stolicy

25.06. Warszawa (PAP) – Dwa murale chopinowskie, każdy o powierzchni 300 metrów kw., odsłonięto na ścianach dwóch budynków przy ul. Tamka, w pobliżu Muzeum Fryderyka Chopina. Malowidła mają przypominać warszawiakom, że Chopin – zanim wyjechał z Warszawy – mieszkał w niej przez 20 lat.

Murale powstały w ramach obchodów Roku Chopinowskiego i są częścią kampanii "Fryderyk w Warszawie – 200 lat od wielkiej przeprowadzki". Piątkowemu odsłonięciu murali towarzyszył m.in. koncert DJ-a i rapera Deszczu Strugi i zajęcia dla dzieci.

Autorami wielkich kolorowych malowideł jest kilkunastu artystów młodego pokolenia, reprezentujących środowiska komiksu i graffiti – wśród nich są między innymi: Łukasz Mieszkowski, Przemek "Trust" Truściński, Tomasz Leśniak czy Pola Dwurnik.

Jeden z murali powstał na ścianie budynku przy skwerze z fontanną ze Złotą Kaczką, tuż za Pałacem Ostrogskich. Drugie malowidło namalowano na budynku przy ul. Konopczyńskiego, naprzeciwko Muzeum Fryderyka Chopina.

Murale – choć poświęcone są tej samej tematyce – zostały namalowane w dwóch stylach – komiksowym i graffiti.

Mural komiksowy to kolaż rysunków kilkunastu artystów, nawiązujący do postaci, przedmiotów czy miejsc związanych z Chopinem. Znalazł się na nim m.in. sam Chopin i piękna kobieta u jego boku – prawdopodobnie George Sand, laureat konkursu chopinowskiego Rafał Blechacz czy pięciotysięczny banknot z wizerunkiem Chopina, wycofany z obiegu w związku z denominacją w 1995 roku.

Mural umieszczony naprzeciwko Muzeum Chopina, przy ul. Konopczyńskiego, pokazuje biegnącego przez Warszawę Chopina. Na muralu widać kojarzone z Chopinem miejsca – np. kościół św. Krzyża w Warszawie, w którym spoczywa serce kompozytora, ale także Wieża Eiffla – symbol Francji, w której Chopin spędził wiele lat i gdzie zmarł.

Murale to nie jedyne przedsięwzięcie w ramach kampanii "Fryderyk w Warszawie". Na stronie fryderykwwarszawie.pl powstało centrum informacji o innych inicjatywach chopinowskich. Organizowane są m.in. konkursy, m.in. konkurs polegający na stworzeniu remiksów utworów Chopina w dowolnej stylistyce muzycznej – trwa on do 1 lipca. W innym konkursie zadanie będzie polegać na upodobnieniu do Fryderyka za pomocą specjalnej aplikacji. Konkurs odbędzie się w wakacje.

Organizatorami są Good Looking Studio, m.st. Warszawa i Narodowy Instytut Fryderyka Chopina.(PAP)

agz/ abe/ jra/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :