Katowice: Szklarski kolejną postacią w plenerowej galerii

Katowice: Szklarski kolejną postacią w plenerowej galerii

Związany przez lata z tym miastem autor serii o przygodach Tomka Wilmowskiego został wybrany przez mieszkańców w plebiscycie.

W piątkowej uroczystości odsłonięcia rzeźby wzięli udział m.in. przedstawiciele środowisk artystycznych, rodzina pisarza i Katowic. Szklarski, który urodził się w 1912 r. Chicago w rodzinie polskiego emigranta, po powrocie do Polski mieszkał najpierw we Włocławku, potem w Warszawie. Po wojnie osiadł w Katowicach, gdzie zmarł w 1992 r.

O tym, by to właśnie postać Szklarskiego znalazła się w Galerii Artystycznej nieopodal hali „Spodka” zdecydowali mieszkańcy w specjalnym plebiscycie. Konkurs ruszył w marcu w internecie i lokalnej prasie. Pisarz został wybrany spośród 12 kandydatów, wskazanych przez działające w Katowicach instytucje i stowarzyszenia kulturalne.

Postaci Szklarskiego było też poświęcone czwartkowe spotkanie w Miejskim Domu Kultury „Koszutka”, w którym wzięła udział córka pisarza, Bożena Szklarska-Nowak. Zatytułowano je „Barwna egzotyka w szarym PRL-u”. To nawiązanie do tematyki książek Szklarskiego, który dzięki postaci Tomka Wilmowskiego „zabierał” kolejne pokolenia czytelników w najdalsze zakątki świata – od Australii, przez Afrykę, do Ameryki.

Od blisko ośmiu lat na Placu Grunwaldzkim co roku stawiane są kolejne rzeźby, przedstawiające wybitne postaci świata sztuki, związane ze stolicą Górnego Śląska. Dotychczas znalazły się tam wizerunki m.in. aktorów: Zbyszka Cybulskiego, Aleksandry Śląskiej i Bogumiła Kobieli, grafika Pawła Stellera, malarza Jerzego Dudy-Gracza oraz twórcy zespołu pieśni i tańca „Śląsk”, Stanisława Hadyny.

Uroczystość odsłonięcia płaskorzeźby z wizerunkiem Szklarskiego była cześcią obchodów 146. rocznicy nadania Katowicom praw miejskich. Urodziny miasta w tym roku odbywają się pod hasłem „Kocham Katowice”. Podczas trzydniowego święta miasta w różnych częściach Katowic wystąpi blisko 30 zespołów, reprezentujących niemal wszystkie gatunki muzyki. Wśród gwiazd znajdą się: Kora, Zakopower, Świetliki, Brodka i L.U.C.

Podczas Dni Miasta, które potrwają do niedzieli, rozdanych zostanie 10 tys. specjalnych opasek, dzięki którym publiczność będzie mogła korzystać z rabatów i ulg w klubach restauracjach i kinach.(PAP)

kon/ mab/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :