Katowice/ Rozpoczyna się 12. Festiwal Filmów Kultowych

Katowice/ Rozpoczyna się 12. Festiwal Filmów Kultowych

18.5.Katowice (PAP) – W oparach dymu z Popularnych, przy szczęku aluminiowych sztućców połączonych łańcuchami i na tle makatki klubu sportowego Tęcza poinformowano w poniedziałek w Katowicach o rozpoczęciu 12. Festiwalu Filmów Kultowych.

Pierwsze projekcje odbyły się w niedzielę wieczorem, oficjalną zaś inaugurację zaplanowano na poniedziałek wieczorem. Poprzedziła ją konferencja w klubie sportowym – słynny klub Tęcza z filmu „Miś” Stanisława Barei z powodzeniem zastąpiły wnętrza GKS Katowice.

„Łubudubu, niech żyje nam prezes naszego klubu – Festiwalu Filmów Kultowych” – kwestię trenera Jarząbka nagrywającego pochwalną pieśń pod adresem prezesa Ochódzkiego odśpiewał w Katowicach śląski aktor Jerzy Cnota.

Telefon od Romana Polańskiego odbierał na tle kryształów, pucharów sportowych oraz kilku rolek papieru toaletowego dyrektor festiwal Tomasz Szabelski. „Bardzo cię polubiłem, chłopie” – zapewnił słynnego reżysera.

Choć filmów Romana Polańskiego nie ma wśród ponad 80 prezentowanych w tegorocznej edycji festiwalu, to nie brakuje arcydzieł innych reżyserów różnych pokoleń: Ingmara Bergmana, Siergieja Eisensteina, Andrzeja Wajdy, Woody’ego Allena, Olivera Stone’a, Martina Scorsese, Milosa Formana, Quentina Tarantino czy Pedro Almodovara.

Filmy ułożono w 16 cykli tematycznych, wśród nich cieszący się olbrzymią popularnością wśród widzów „Najgorsze filmy świata”. W tym roku są to m.in. „Maź”, „Glen czy Glenda”, „Święty Mikołaj podbija Marsjan” czy „Bela Lugosi spotyka brooklyńskiego goryla”.

„Są po prostu śmieszne. Ludzie się śmieją, że to kino kategorii B lub nawet C, choć w większości przypadków reżyserzy tworzyli je mając poczucie, że robią wielki film. Niestety, niektórym to nie wyszło, co widać bardzo dobitnie. Na tych filmach jest po prostu dobra zabawa” – zapewniał Tomasz Szabelski.

Przygotowano też serię prezentującą polskie horrory; cykl „Tęczowe love” – filmy o miłości homoseksualnej; filmy z udziałem kultowego aktora – Hervey’a Keitela czy cykl „Żywa muzyka, nieme kino”, gdzie do klasyków kina zagrają na żywo m.in. Habakuk i Maleńczuk Tuta Rutkowski Super Trio.

Jak co roku są też bezpłatne projekcje plenerowe na Placu Sejmu Śląskiego oraz koncerty, m.in. Miki Urbaniak oraz grupy Tymon & Transistors.

Festiwal Filmów Kultowych po raz pierwszy odbył się w Katowicach w 1998 r. Co roku uczestniczy w nim ok. 10 tys. widzów. Organizuje go Stowarzyszenie Inicjatywa. Finansowe wsparcie zapewnili w tym roku Polski Instytut Sztuki Filmowej, samorząd województwa śląskiego oraz Katowic, a także sponsorzy. (PAP)

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :