Katowice: graffiti na płocie dworca

Katowice: graffiti na płocie dworca

Jak wyjaśniła PAP jego przedstawicielka Monika Olejnik-Okuniewska, nazwa Centrum KTW ma być swego rodzaju marką – motywem przewodnim cyklu imprez artystycznych i społecznych, które mają zbliżać mieszkańców miasta do powstającego nowego dworca. Projekt ma również proponować dyskusje o sposobie wpisania się tej inwestycji w centrum miasta – tak podczas jej trwania, jak i po ukończeniu.

„Nazwa Centrum – bo znajdujemy się i budujemy centrum – a KTW, bo to skrót nazwy miasta znajdujący się na biletach kolejowych i lotniczych. Rozwinęliśmy go również w ten sposób, że budując nowy dworzec i jego otoczenie, wspieramy Kreatywność, szanujemy Tradycję i dzielimy się Wiedzą” – powiedziała PAP Olejnik-Okuniewska.

Pierwszym projektem inicjatywy Centrum KTW było sobotnie malowanie najbardziej widocznej części ogrodzenia budowy przez dziesięcioro zaproszonych grafficiarzy – głównie z Katowic i ze Śląska, choć jeden z nich przyjechał też z Gdańska.

Inwestor zaproponował im motyw przewodni malunku. To piktogramy, które w przyszłości staną się elementem systemu informacji wizualnej w nowym dworcu, a z drugiej strony już teraz sugerują, co będzie się w nim znajdowało. Ten element – według Olejnik-Okuniewskiej – młodzi twórcy uzupełnili własną inwencją, m.in. proponując przy rogu ulic Stawowej i 3 Maja hasło: „Tu zaczyna bić serce miasta”.

Efektem jest namalowany na fioletowym, zielonym i żółtym tle zestaw porozrzucanych na płocie piktogramów, w których dominują barwy pomarańczowa i żółta. Na jednym z fragmentów ogrodzenia grafficiarze namalowali też własny projekt – m.in. rudowłosą dziewczynkę na tle zielonej łąki patrzącą na duży fioletowy symbol ruchu pacyfistycznego – tzw. pacyfę.

Olejnik-Okuniewska przyznała w sobotę, że akcja malowania ogrodzenia – choć nie była bezpośrednio uzgadniana – w pewien sposób wpisała się w trwający od początku ub. tygodnia w Katowicach „SK 2011 Katowice Street Art Festiwal”.

Organizowany przez biuro koordynujące działania na rzecz katowickiej kandydatury do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016 festiwal ściągnął do miasta światowe postaci sztuki ulicznej – na ścianach przejść podziemnych czy wybranych kamienic pojawił się w ostatnich dniach wiele malunków i murali.

Kolejnym elementem inicjatywy Centrum KTW ma być majowe wydarzenia, które ma zaprezentować katowiczanom to, co dzieje się za ogrodzeniem budowy nowego dworca kolejowego.

Obecnie trwa tam budowa 890-metrowej tzw. ściany szczelinowej, która m.in. zabezpieczy wykop pod podziemne kondygnacje obiektu. Płyta fundamentowa nowego obiektu będzie budowana w połowie roku. Latem powinny też powstawać pierwsze fragmenty podziemnych kondygnacji.

Według aktualnych planów, nowy katowicki dworzec kolejowy, którego głównym inwestorem jest firma Neinver Polska, ma być gotowy do maja 2012 r. Położony w jego podziemiach dworzec autobusowy zostanie oddany kilka tygodni później, a powstająca na placu Szewczyka przylegająca do dworca galeria handlowa – w drugim kwartale 2013 r. Kontrakt z głównym wykonawcą – firmą Strabag – opiewa na 240 mln euro.(PAP)

mtb/ jbr/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :