„Dramaturgia plakatu” – wystawa w Muzeum Plakatu w Wilanowie

„Dramaturgia plakatu” – wystawa w Muzeum Plakatu w Wilanowie

Wystawę plakatów Teatru Dramatycznego m.st. Warszawy im. Gustawa Holoubka zorganizowano w Muzeum Plakatu w Wilanowie.

Na wystawie skonfrontowane zostaną prac mistrzów polskiego plakatu, takich jak Jan Lenica, Henryk Tomaszewski, Franciszek Starowieyski, Roman Cieślewicz, Jan Młodożeniec czy Waldemar Świerzy, z pracami młodszego pokolenia autorów m.in. Joanną Górską, Jerzym Skakunem, Robertem Czerniawskim czy Bartkiem Arobalem.

Będzie można zobaczyć m.in. plakat Jana Młodożeńca reklamujący spektakl „Dziewiąty sprawiedliwy” Jerzego Jurandota z 1963 roku; Jana Lenicy do przedstawienia „Wizyta starszej pani” Friedricha Duerremnatta (1958); Henryka Tomaszewskiego do „Króla Edypa” Sofoklesa (1961) czy plakat Romana Cieślewicza do „Procesu” Franza Kafki (1968).Prezentowane plakaty zestawiono ze zdjęciami ze spektakli, do których powstały, jak i projektami kostiumów teatralnych.

„Plakat jest niezależną dziedziną sztuki. Posiada własny język, własną semantykę potrzebną do stworzenia obrazu, za pomocą którego oddziałuje na widza. To właśnie ów obraz wywołuje u odbiorcy pożądane skojarzenia, wyzwala emocje i stanowi nie tylko o wartości artystycznej samego plakatu, ale przede wszystkim o jego funkcjonalności” – napisała kurator Muzeum Plakatu w Wilanowie Maria Kurpik w materiałach do wystawy.

„Nic więc dziwnego, iż teatr, dziedzina sztuki wiecznie poszukująca, przekraczająca zastane wyobrażenia, jest wyjątkowym źródłem inspiracji dla twórców plakatu. W ubogiej, dwuwymiarowej przestrzeni starają się oni przedstawić za pomocą znaku graficznego dzieło stworzone talentami wielu ludzi teatru – aktorów, reżysera, scenografa” – oceniła kuratorka.

Wystawa prezentuje plakaty Teatru Dramatycznego od najstarszych, z okresu, gdy Dramatyczny funkcjonował pod nazwą Teatru Domu Wojska Polskiego, aż po najnowsze, promujące sztuki z bieżącego repertuaru.

Wystawa jest wydarzeniem towarzyszącym tegorocznym Warszawskim Spotkaniom Teatralnym. Ekspozycję będzie można zwiedzać do 19 czerwca. PAP)

agz/ abe/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :