Kard. Stanisław Dziwisz odebrał Nagrodę Orła Jana Karskiego

Kard. Stanisław Dziwisz odebrał Nagrodę Orła Jana Karskiego

07.09. Kraków (PAP) – Kard. Stanisław Dziwisz odebrał w poniedziałek w Krakowie Nagrodę Orła Jana Karskiego. Metropolita krakowski został nią uhonorowany „za niesienie prawdy Jana Pawła II, iż antysemityzm jest grzechem”.

Ceremonia wręczenia nagrody odbyła się podczas Międzynarodowego Kongresu dla Pokoju „Ludzie i religie”, który od niedzieli do wtorku odbywa się w Krakowie.

„To wyróżnienie traktuję jako uznanie dla drogi, po której kroczę jako metropolita krakowski. Jako duchowy syn Jana Pawła II i jako towarzysz jego drogi, jego służby Kościołowi i światu” – powiedział hierarcha, odbierając statuetkę orła z brązu.

W laudacji na cześć laureata podkreślono, że metropolita krakowski głosi przesłanie o grzechu antysemityzmu tak dobitnie jak żaden inny hierarcha polskiego Kościoła po śmierci Jana Pawła II.

„Kardynał Stanisław Dziwisz nie tylko jest depozytariuszem prawdy papieża Jana Pawła II. Powtarza ją publicznie i tak wyraźnie, eksponując pojęcie grzechu do zdefiniowania antysemityzmu jako pierwszy po śmierci Ojca Świętego hierarcha Kościoła w Polsce” – podkreślił przewodniczący wykonawczy Towarzystwa Jana Karskiego Waldemar Piasecki w laudacji, którą odczytał prezes towarzystwa Kazimierz Pawełek.

W laudacji przytoczono słowa wypowiedziane przez kard. Dziwisza 6 marca w Krakowie na konferencji „Dialog katolicko-żydowski: droga za nami, droga przed nami”: „Ze wstydem dostrzegamy, że pomimo tak jednoznacznego nauczania ostatnich papieży na temat właściwego stosunku katolików do Żydów, jeszcze nie wszyscy wśród nas potrafili przezwyciężyć w sobie uprzedzenia, zadawnione urazy i szkodliwe stereotypy. W trosce o integralność nauczania Kościoła w sprawie jego stosunku do Żydów i świadomi odpowiedzialności za obraz Kościoła w oczach młodego pokolenia, nie możemy ustawać w zdecydowanym sprzeciwie wobec wszelkich przejawów antysemityzmu, który Jan Paweł II nie wahał się nazwać grzechem”.(PAP)

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :