Kaliber 44

Kaliber 44

Kaliber 44 to formacja stworzona przez Magika i dwóch braci Abradab i Jokę. Na samym początku grupę tworzył jeszcze Gano i Jajonasz, ale ostatecznie zespół tworzą Abradab, Joka, Bart i Feel-X.
Nazwa grupy pochodzi od znaczenia problemów, które Kaliber 44 porusza w swoich tekstach i siłę z jaką w nie uderza. Natomiast drugi człon pochodzi z Dziadów Adama Mickiewicza „a imię jego czterdzieści i cztery”.
Zanim Kaliber 44 wydał swoją pierwszą płytę dużo koncertował na Śląsku. Początkowe lata działalności formacji to przede wszystkim szukanie własnego, oryginalnego stylu.
Przełomem w karierze zespołu było ukazanie się na składance S.P. Records kawałka „Zakon Marii”, który zdecydowanie wyróżniał się od innych kawałków.
W kilka miesięcy po ukazaniu się utworu „Zakon Marii” wyszła pierwsza płyta „Księga Tajemnicza. Prolog” (1996), na której przede wszystkim królowały utwory psychorapowe, a artyści o swoim gatunku muzyki mówili „Magia i Miecz”. Do najpopularniejszych utworów z tego krążka zaliczyć można „+ i –‘. Album okazał się dużym sukcesem i cieszył się sporym uznaniem.
W roku 1998 ukazał się kolejny album formacji Kaliber 44 „W 63 minuty dookoła świata”. Większość tych utworów to z koli odejście od tradycyjnego psychorapu. Również i ten krążek cieszy się sporą popularnością.
Po sukcesie tego albumu z zespołu odszedł Magik, który założył własną formację Paktofonika, a w chwilę po wydaniu ich pierwszej płyty popełnił samobójstwo.
Po odejściu Magika w Kaliber 44 zostali tylko Abradab, Joka oraz DJ Feel –X, później dochodzi też DJ Bart.
Rok 2000 to premiera kolejnej płyty zespołu Kaliber 44 „3:44”. Po wydaniu tego krążka Abradab rozpoczął solową karierę.

Marta Kotas 2009.02.19

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :