Grammatik

Grammatik

Grammatik jest warszawską formacją powstałą w 1997. Na utworzenie grupy zdecydowali się dwaj raperzy: Eldo i Jotuze, którzy na samym początku tworzyli razem z Szychą z Edytorialu. Wynikiem wspólnej pracy był utwór „24h”, który później został wydany na kompilacji „Enigma 022 underground vol. 2”.
W rok po założeniu grupy dołączył do niej instrumentalista Noon. Dzięki współpracy z nim Grammatik nagrywa demo „EP”, które przyniosło grupie rozgłos i sławę. To właśnie przez ten utwór wytwórnia Blend zdecydowała się na podpisanie kontraktu płytowego z Grammatikiem. I tak w 1999 roku „EP” wydano ponownie poza „EP” na krążku można było znaleźć jeszcze dwa remiksy: „Płacze rymami i „CHCWD”.
Po wydaniu „EP” do grupy dołączył Ash, który wcześniej był znany głównie dzięki występom w formacji 3Style. Praca przy albumie Grammatik to nie pierwszy kontakt Ash z zespołem bowiem wcześniej występował na pierwszym albumie grupy w utworze „Czasem” .
W roku 2000 ukazał się drugi krążek Grammatik „Światła miasta” , który został wydany przez wytwórnię T1-Teraz. Mimo ogromnego sukcesu albumu z grupy postanowili odejść Ash i Noon. Po tym Grammatik zawiesił swoją działalność, a Eldo rozpoczął solową karierę i na grał dwie płyty: „Opowieść o tym, co tu się dzieje naprawdę” i „Eternia”.
Formacja Grammatik reaktywowała się dopiero w roku 2004 z EP „Reaktywacja”, a w lutym 2005 roku Grammatik wydał swój kolejny album „3[1]. Rok później ukazała się następna ich płyta „Podróże”. Mimo ogromnej ilości fanów i popularności swojej muzyki 2 maja 2008 roku postanowiono zakończyć działalność zespołu. Pożegnalny koncert zagrano 14 czerwca.
Poza pięcioma albumami Grammatik ma na swoim koncie również kilka teledysków: „Każdy ma chwile ft. Fenomen, Leszek Możdżer”, „Friko”, „Dedykowane”, „Nie ma skróconych dróg”, „Reaktywacja” oraz „Nigdy więcej”.

Marta Kotas 2009.02.17

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :