Król polskiego rapu – Liroy

Król polskiego rapu – Liroy

Liroy jest jednym z najbardziej kontrowersyjnych, a tym samym najbardziej znanym polskim raperem. Jest uważany za króla polskiego rapu. Mimo, że ma wielu przeciwników jego każdy album zyskuje status co najmniej złotej płyty.
Piotr Marzec, czyli Liroy urodził się 12 lipca 1971 roku w Busku Zdroju, a mieszkał w Kielcach, które dzięki jego muzyce stały się sławne.
Trzeba przyznać, że Liroy był dość problematycznym dzieckiem i miał trudne dzieciństwo, które nawet upłynęło mu pod znakiem poprawczaka.
Liory jest artystą, który zapoczątkował w Polsce rap. Sam zaczął rapować już w wieku 11 lat, a swoje pierwsze kroki stawiał w kieleckim radio, gdzie rapował i tańczył break-dance’a na kieleckich dyskotekach.
Na początku lat 90. Jeździł po klubach w Belgii, Holandii, Francji i Niemiec, gdzie zdobywał nowe umiejętności. Kiedy wrócił do kraju grywał z saksofonistą Włodzimierzem Kiniorskim, z którym wspierali punkowy Dekret, a w roku 1992 jako PM Cool Lee nagrał z nimi kasetę „East On Da Mic”.
I chociaż nie zyskał rozgłosu i tak postanowił wystąpić podczas festiwalu w Sopocie już jako Liroy. Po tym występie wydał swój pierwszy mini album z trzema wersjami hitu „Scyzoryk”. Później wydał też pierwszą płytę „Albóóm” (1995). Płyta ta przyniosła rozgłos Liroy’owi oraz nagrody: Fryderyka w kategorii Muzyka Alternatywna i za Debiut Roku.
W tym czasie Liroy przeprowadził się również z Kielc do Gdyni wraz ze swoją żoną Agatą (1992).
Po sukcesie „Albóómu” rozpoczęła się nagonka na Liroy’a. Grupa Nagły Atak Spawacza wydała kawałek „AntyLiroy”, gdzie krytykowali rapera.
Pod koniec roku 1996 Liroy wydał kolejny mini album „Bafangoo! cz. 1”. Po czym Liroy otworzył w Gdyni swoją własną wytwórnię rapową „Def Noizz Maffia”. Druga jego wytwórnia „X” zajmuje się wydawaniem muzyki innej niż rap.
Kolejna płyta Liroya „L.” ukazała się w 1997 roku, na krążku tym znajduje się m.in. utwór napisany specjalnie dla Przemysława Salety „Mano – A Mano”.
Później Liroy na jakiś czas wyjechał do USA, gdzie koncertował i nagrywał piosenki.
W 1998 Liroy wraz Tomkiem Skoczypcem otworzył salon tatuażu „L-Tattoo”.
W międzyczasie Liroy nagrał muzykę do filmu „Ekstradycja 3”.
W sierpniu 1999 roku ukazała się kolejna płyta Liroy’a „Dzień Szaka-L’a – Baffangoo cz. 2”, a utworami promującymi ten krążek były „Moja Autobiografia”, „Impreza”, „Kiedy jesteś na dnie” i „HaHa – Że jak?”.
W roku 2000 wydał kolejny album „10”, który promuje singiel „LK2”, a później ukazał się również specjalny singiel Liroy vs. Jason Nevins „Scyzoryk RMX 2001”.
W tym samym roku Liroy też skomponował muzykę do filmu „Chłopaki nie płaczą”.
Rok później Liroy ponownie wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie spotkał się czołowymi amerykańskimi muzykami, gdzie pracował nad nowymi kawałkami, a także koncertował.
Jego nowa płyta „Bestseller” ukazuje się w 2001 roku, a występują na niej gościnnie Kayah, Mietek Szcześniak oraz Michał Urbaniak oraz Ice T, Lionel Richie, DJ Tomekk czy Da G.E.R.M. Natomiast miesiąc wcześniej ukazał się singiel promujący płytę „Hello – czy ty czujesz to?” nagrana z Lionelem Richie.
Od lutego 2002 Liroy zaczyna organizować cykliczną imprezę Organe Planet w gdańskim klubie Parlament. Od tego samego roku rozpoczyna pracę nad 3 płytowym krążkiem „L Nino vol. 1”, a w lipcu 2003 otwiera swój klub nocny „Liroy’s” w Filadelfii w USA.
W marcu 2004 roku Liroy otwiera Kielecką Szkołę Jazdy, przy kieleckim KCK, które jednocześnie jest oficjalną siedzibą fundacji Liory’a Liroy Bank Fundacja.
W tym też roku ma miejsce premiera teledysku „Kiedyś przyjdzie taki dzień”, który promuje album „L Nino vol. 1”, a rok później ukazuje się kolejny teledysk promujący tę płytę „(Kielce) My Robimy to tak!”. Sama płyta ukazała się 27 listopada 2006 roku na portalu Allegro, a w grudniu krążek ukazuje się w sklepach.
W marcu 2007 roku Liroy otwiera swoją firmę odzieżową „Def Life”. W tym samym roku Liroy rozpoczyna również prace nad projektem „Dom Wariata”, a także zaczyna prace nad kolejnym już dziewiątym albumem „Grandpaparapa (powrót króla)”. W tym samym roku Liroy obchodzi również jubileusz 25lecia pracy twórczej, a pod koniec grudnia ma miejsce premiera nowej płyty.
W styczniu 2008 roku Liroy podpisuje roczną umowę z firmą Betsson.com, która wspiera go w zamian za wykorzystanie jego wizerunku do promocji pokera online.
Od 15 maja 2008 roku Liroy pracuje nad płytą „Nie dla dzieci”, którą promuje singiel „Idę Dalej!” nagrany z Gosią Stępień.

Marta Kotas 2009.02.01

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :