Już we wrześniu można będzie oglądać nowy film Holland

Już we wrześniu można będzie oglądać nowy film Holland

Płatne seanse w Kulturze będą organizowane w dniach 9-15 września – poinformował PAP we wtorek polski dystrybutor filmu „W ciemności”, Kino Świat.

Film Holland – koprodukcja polsko-niemiecko-kanadyjska z Robertem Więckiewiczem w roli głównej – przedstawia losy Polaka Leopolda Sochy, który podczas II wojny światowej z drobnego złodziejaszka stał się bohaterem. Mężczyzna postanowił bezinteresownie ukryć w kanałach grupę Żydów z lwowskiego getta, ryzykując przy tym życie własne i swoich najbliższych.

„To mój trzeci film wracający do czasów Holokaustu, które wciąż są wielkim wyzwaniem dla sztuki. Na większość pytań nie umiemy wciąż odpowiedzieć. Dla mnie, choćby ze względów osobistych, styk polsko-żydowskich dramatów jest szczególnie ważny” – mówiła PAP w lipcu Agnieszka Holland.

„Cała niemal rodzina mego ojca zginęła w warszawskim getcie, a moja mama, jako młodziutka dziewczyna, uratowała wraz z przyjaciółkami dwójkę uciekinierów z getta i została odznaczona tytułem Sprawiedliwego wśród Narodów Świata” – opowiadała.

Reżyserka podkreśliła, że w swoim filmie nie opowiada o ideach, lecz o ludziach, „zwykłych ludziach, którzy bywają podli i bohaterscy, czasem – jednocześnie”. „Ten film nie stawia żadnej tezy. Przemawia do emocji, myślę, że maksymalnie uczciwie. Bardzo bym nie chciała, żeby został on użyty do jakichś celów propagandowych, służył za argument w doraźnych kontrowersjach” – zastrzegła.

Holland deklaruje, że jako autorkę filmów zawsze najbardziej interesowało ją „ukazywanie tego, jak bardzo skomplikowany jest świat”. „Rola +prokuratora+ na pewno mi nie odpowiada. Nie lubię czarno-białych podziałów” – podkreśliła.

Oprócz Roberta Więckiewicza, w obsadzie dramatu „W ciemności” są m.in. Agnieszka Grochowska, Kinga Preis, Krzysztof Skonieczny, Benno Furmann i Marcin Bosak. Autorką zdjęć jest Jolanta Dylewska. „W ciemności” to polski kandydat do Oscara 2012 w kategorii najlepszy obraz nieanglojęzyczny.

Film został nakręcony na podstawie scenariusza inspirowanego książką Roberta Marshalla „W kanałach Lwowa. Heroiczna opowieść o przetrwaniu Holokaustu” („In the Sewers of Lvov. A Heroic Story of Survival from the Holocaust”), która w 1990 r. ukazała się w Nowym Jorku, nakładem wydawnictwa Charles Scribner’s Sons.(PAP)

jp/ ls/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :