Julianna Awdiejewa zwyciężczynią Konkursu Chopinowskiego

Julianna Awdiejewa zwyciężczynią Konkursu Chopinowskiego

21.10. Warszawa (PAP) – Rosjanka Julianna Awdiejewa zwyciężyła w XVI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina. Laureatka I nagrody, ufundowanej przez prezydenta Rzeczpospolitej, otrzyma 30 tys. euro i złoty medal. Polak Paweł Wakarecy otrzymał wyróżnienie.

Piotr Paleczny z jury konkursu tłumaczył, że Awdiejewa wygrała, bo najwięcej jurorów wytypowała ją jako zdobywczynię pierwszego miejsca.

Laureatka I nagrody – Julianna Awdiejewa – to studentka Rosyjskiej Akademii Muzyki im. Gniesinych w klasie prof. Vladimira Troppa. Jednocześnie kształci się w Hochschule fuer Musik und Theater w Zurychu (Szwajcaria), gdzie od października 2006 roku jest asystentką prof. Konstantina Scherbakova.

Jest triumfatorką Konkursu w Genewie w Szwajcarii (2006) i laureatką wielu międzynarodowych konkursów dla młodych pianistów m.in. I nagrody w Konkursie im. Carla Czernego w Pradze (1997), Grand Prix I Ogólnorosyjskiego Otwartego Konkursu „New Names” w Moskwie (2000), I nagrody w V Konkursie „Arthur Rubinstein in Memoriam” w Bydgoszczy (2002), I nagrody w XII Konkursie „A.M.A. Calabria” we Włoszech (2002) oraz I nagrody w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy (2007).

II nagroda w Konkursie Chopinowskim – 25 tys. euro i srebrny medal – została przyznana Ingolfowi Wunderowi (Austria) i Lukasowi Geniuszasowi (Rosja/Litwa).

Laureatem III nagrody – 20 tys. euro i brązowy medal – został Rosjanin Daniił Trifonow.

IV nagrodę – 15 tys. euro. – jury konkursu przyznało Bułgarowi Ewgenijowi Bożanowowi.

10 tys. euro otrzyma Francuz Francois Dumont, uhonorowany V nagrodą.

Jury nie przyznało VI nagrody.

Wyróżnienia otrzymali: Nikołaj Chozjainow (Rosja), Mirosław Kułtyszew (Rosja), Helene Tysman (Francja) i Paweł Wakarecy (Polska).

Za najlepsze wykonanie poloneza w II etapie uhonorowano Lukasa Geniuszasa. Daniił Trifonow otrzymał nagrodę za najlepsze wykonanie mazurków. Za najlepsze wykonanie koncertu nagrodzono Ingolfa Wundera. Nagrodę za najlepsze wykonanie sonaty otrzymała Awdiejewa, a za najlepsze wykonanie Poloneza-fantazji – Ingolf Wunder.

Przewodniczący jury konkursu prof. Andrzej Jasiński w rozmowie z PAP przyznał, że Awdiejewa raczej rzadko była wymieniana jako największa faworytka konkursu. Zauważył, że na giełdzie nazwisk najczęściej wymienianych jako zwycięzcy konkursu na zmianę pojawiały się nazwiska Bułgara i Austriaka. Jego zdaniem, to, jak rozwinie się kariera zwyciężczyni, w jakim stopniu poradzi sobie ona z sukcesem, pokażą najbliższe lata. „Teraz musi grać znakomicie, za każdym razem” – zaakcentował Jasiński.

Jego zdaniem, w polskiej ekipie „nikt się specjalnie nie wyróżniał”. Pytany o to, jakie miał szanse na zwycięstwo Polak, Jasiński odparł: „W tym towarzystwie Polak nie miał szans”. Podkreślił jednak, że samo dostanie sie do finału to dla Wakarecego wielki sukces. „Jestem przekonany, że bedzie się rozwijał (…), jest jeszce bardzo młody” – powiedział Jasiński.

Często typowany na zwycięzcę konkursu Austriak Ingolf Wunder powiedział PAP, że jest bardzo szczęśliwy, że otrzymał II nagrodę w tak prestiżowym konkursie. Przyznał, że był zaskoczony tym, że był wymieniany jako jeden z największych faworytów konkursu.

Krytyk muzyczny Jan Popis ocenił, że Awdiejewa to artystka obdarzona wielkim talentem, ale – jak zaznaczył – to „przykra sytuacja, aby w tak ważnym roku, w 200-lecie urodzin Chopina, nie zadbać o to, aby polscy pianiści odnieśli sukces w tym konkursie”.

Pierwszy koncert laureatów odbędzie się w czwartek (21 października) w Sali Moniuszki Teatru Wielkiego-Opery Narodowej. W trakcie koncertu wręczone zostaną nagrody regulaminowe. W piątek rozdane zostaną nagrody pozaregulaminowe. Powtórzenie koncertu laureatów zaplanowano na piątek i sobotę.(PAP)

agz/ mce/ hes/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :