Jubileusz Daniela Olbrychskiego już w grudniu

Jubileusz Daniela Olbrychskiego już w grudniu

Obchody jubileuszu Daniela Olbrychskiego zaplanowano na grudzień, bowiem debiut artysty odbył się 13 grudnia 1961 roku. Do pierwszego występu publicznego aktora doszło w telewizji.

„Wystąpiłem wtedy w studiu poetyckim niedawno zmarłego Andrzeja Konica. Był to mój pierwszy artystyczny patron, a później przyjaciel. Recytowałem +Parademarsz+ i +La Grande valse brillante+ z +Kwiatów polskich+ J. Tuwima. Nie miałem wtedy nawet 17 lat” – powiedział PAP Life Daniel Olbrychski.

W związku z 50-leciem pracy artystycznej już 10 grudnia 2011 roku, w Teatrze 6.piętro, odbędzie się uroczysta premiera spektaklu „Po drodze do Madison”. To adaptacja głośniej powieści Roberta J. Wallera „Co się wydarzyło w Madison County”. Na scenie Danielowi Olbrychskiemu towarzyszyć będzie Dorota Segda.

„Moja żona Krysia w prezencie dla mnie na mój benefis razem z Henryką Królikowską zrobiły tę adaptację. Reżyseruje to Grzegorz Warchoł, a na scenę Teatru 6.piętro zostałem zaproszony przez jego dyrektorów Michała Żebrowskiego i Eugeniusza Korina” – powiedział PAP Life Daniel Olbrychski.

Jubileusz artysty, to nie tylko spektakl, bo w ramach tego wydarzenia w Teatrze 6.piętro odbędą się imprezy okolicznościowe, pokazy filmów i spektakli połączone z wieczorami autorskimi jubilata. „W planach jest retrospektywa moich filmów, warsztaty, spotkanie z widownią. Być może pokażemy kilka moich filmów, których polska publiczność nie widziała” – powiedział aktor.

Honorowy patronat nad jubileuszem Daniela Olbrychskiego objął Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Daniel Olbrychski – aktor filmowy i teatralny. Największą popularność przyniosły mu role w filmach Andrzeja Wajdy i Jerzego Hoffmana. Zagrał także m.in. w zagranicznych produkcjach Nikity Michałkowa, Claude’a Leloucha, Volkera Schlondorffa. Ostatnio, u boku Angeliny Jolie, wystąpił w głośnym filmie „Salt”.

Dominika Gwit(PAP Life)

dog/ tom/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :