John Irving we wrześniu odwiedzi Polskę

John Irving we wrześniu odwiedzi Polskę

26.08. Warszawa (PAP) – John Irving, jeden z najbardziej znanych współczesnych pisarzy amerykańskich, odwiedzi Polskę w dniach 7-9 września 2010 w ramach europejskiej trasy promującej jego najnowszą, wydaną w tym roku w Polsce powieść „Ostatnia noc w Twisted River”.

Amerykański pisarz gościć będzie w Warszawie. Na 7 września w kinie Atlantic zaplanowano jego wieczór autorski połączony z projekcją ekranizacji najbardziej znanej powieści Irvinga – „Świat według Garpa”. O najnowszej powieści Johna Irvinga „Ostatnia noc w Twisted River” z autorem porozmawia Tomasz Raczek. Następnego dnia odbędzie się spotkanie z pisarzem w Empiku Junior, które poprowadzi Beata Sadowska.

„Ostatnia noc w Twisted River” to 12. książka Johna Irvinga, jednego z najbardziej znanych współczesnych pisarzy amerykańskich, byłego zapaśnika, scenarzysty filmowego, który w 2000 roku otrzymał Oscara za najlepszy scenariusz adaptowany do filmu „Wbrew regułom” (na podstawie własnej powieści „Regulamin tłoczni win”).

Irving mieszka w Nowej Anglii, w stanie Vermont. Część dzieciństwa i wczesną młodość spędził w Austrii, gdzie rozpoczął studia z historii sztuki i filozofii. Debiutował w 1968 roku powieścią „Uwolnić niedźwiedzie”. Światowy rozgłos przyniosła mu czwarta z kolei książka „Świat według Garpa”, znana także z wersji filmowej – podobnie jak „Hotel New Hampshire”, „Regulamin tłoczni win”, „Modlitwa za Owena” i „Jednoroczna wdowa” (tytuł filmu: „Drzwi w podłodze”). W Polsce ukazały się także inne książki Irvinga: „Metoda wodna”, „Małżeństwo wagi półśredniej”, „Wymyślona dziewczyna”, „Syn cyrku”, „Czwarta ręka”, „Zanim Cię znajdę” oraz zbiór opowiadań „Ratować Prośka”.

„Ostatnia noc w Twisted River” ukazała się nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka. (PAP)

aszw/ hes/ bk/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :