Jeremy Irons w historii miłości Chopina i George Sand

Jeremy Irons w historii miłości Chopina i George Sand

Widowisko słowno-muzyczne zatytułowane „Nokturn: uwiedzenie, dym i muzyka. Love story Chopina i George Sand” w Teatro Signorelli uznano za największe wydarzenie tegorocznej edycji Tuscan Sun Festival, odbywającego się w Cortonie.

Przedstawienie w języku angielskim powstało na podstawie dokumentów oraz listów polskiego kompozytora i francuskiej pisarki, czytanych przez małżeństwo aktorów. W spektaklu udział wzięli także: pochodzący z Macedonii pianista Simon Trpceski, wiolonczelistka Nina Kotova oraz tancerze amerykańskiego baletu Irina Dvorovenko i Maxim Beloserkovsky.

Włoskie media podkreśliły, że aktorzy przedstawili historię bardzo trudnej, trwającej 9 lat miłości od pierwszego wejrzenia z ogromną elegancją i spokojem, bez wielkich porywów emocji. Swe interpretacje oparli na współgrających ze sobą w tej historii uczuciach szczęścia i bólu, a także niepowodzeniach i kryzysach oraz melancholii i samotności Chopina.

Na konferencji prasowej przed spektaklem Jeremy Irons powiedział, że zagranie roli Chopina to „wyjątkowe i jedyne w swoim rodzaju doświadczenie” w jego życiu zawodowym. „Nigdy nie grałem takiej osobowości jak Chopin” – dodał.

Aktor przyznał, że trudno mu opowiedzieć o emocjach, jakie stara się przedstawić. „Niełatwo to wyrazić, lepiej sprawić, aby publiczność to zrozumiała” – podkreślił. „Połączenie muzyki i słów tworzy doskonałą mieszankę. To fuzja, która może nas wprawić w fantastyczny stan medytacji” – zauważył Jeremy Irons.

„Wystarczą mi trzy nuty Chopina, trzy dźwięki fortepianu i już nim jestem” – stwierdził Irons mówiąc o swych przygotowaniach do roli kompozytora.

Sinead Cusack zauważyła zaś żartobliwie, że nikt tak dobrze jak ona nie mógłby zagrać George Sand u boku Jeremy’ego Ironsa, który od wielu lat jest jej mężem.

Początkowo zapowiadano, że w postać pisarki wcieli się Sharon Stone, ale amerykańska gwiazda zrezygnowała z tej propozycji na miesiąc przed premierą.

Podczas zeszłorocznej edycji festiwalu sztuk w Cortonie Sting i jego żona Trudie Styler przedstawi w podobnej konwencji spektaklu historię miłości niemieckiego kompozytora Roberta Schumanna i jego ukochanej, Klary.

Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ fit/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :