Jazz Jamboree po raz 53. w Warszawie

Jazz Jamboree po raz 53. w Warszawie

Podczas imprez towarzyszących JJ wystąpi m.in. gitarzysta Jarosław Śmietana.

„W programie tegorocznego Jazz Jamboree warto zwrócić uwagę na Davida Sanborna. Ten amerykański saksofonista grał z najlepszymi, m.in. z Milesem Davisem, z Alem Jarreau, Marcusem Millerem, z grupą The Rolling Stones; zajmuje on, bez wątpienia, wybitną pozycję we współczesnym jazzie – powiedział PAP Krzysztof Sadowski, prezes Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego. – Szczególnie interesująco zapowiada się też koncert znakomitej pianistki Leny Ledoff, która w bardzo delikatny i intrygujący sposób łączy muzykę Chopina z twórczością Krzysztofa Komedy”.

Sanborn, saksofonista altowy odnosił sukcesy nie tylko na scenie jazzowej, ale i popowej. Popularność zyskał w latach 80. głównie dzięki albumowi „Hideaway”. Właśnie jego wtorkowy (22 listopada) występ w stołecznym klubie Palladium zainauguruje JJ 2011. Towarzyszyć mu będą: Joey DeFrancesco, znany na świecie wirtuoz organów Hammonda oraz grający na bębnach Byron Landham.

Kolejny festiwalowy koncert – występ rosyjskiej pianistki Leny Ledoff „Komeda-Chopin-Komeda” – odbędzie się w środę (23 listopada) w Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki. Jest on dedykowany Krzysztofowi Komedzie w 80. rocznicę urodzin tego, najsłynniejszego polskiego muzyka jazzowego.

Lena Ledoff jest absolwentką wydziału fortepianu Akademii Muzycznej w Woroneżu. W latach 1988 – 1994 pracowała na Uniwersytecie na Białorusi jako wykładowczyni jazzu. W 1994 roku na stałe zamieszkała w Polsce. W 2000 roku założyła zespół „Lena Ledoff Trio”. Występowała na licznych festiwalach, m.in. na Jazz Jamboree 2008, na koncercie „Komeda – Pamięć – Inspiracje” w Poznaniu w 2009, „Inspiracje Chopinowskie” oraz „Chopiniana” czy „Jazz na Starówce”. Występowała też na scenach Pragi, Paryża, Bratysławy, Kijowa, Berlina, Petersburga, Budapesztu. Nagrała płyty „Wish” 2002 r., „My sweet Fryderyk” 2010 r., „Komeda-Chopin-Komeda”.

Jest autorką licznych programów muzycznych, w tym oryginalnego projektu „Komeda – Chopin – Komeda”, w którym sięgnęła po kompozycje obu kompozytorów. Całość połączyła w jedną suitę. „Lena Ledoff w cudowny sposób zestawiła muzykę Chopina i mojego brata Krzysztofa. Jestem pod ogromnym wrażeniem tej pięknej muzyki. Szkoda, że Krzysztof nie może tego posłuchać” – powiedziała o suicie „Komeda-Chopin-Komeda” siostra Krzysztofa Komedy, Irena Orłowska.

Finał JJ 2011 to Koncert Andrzejkowy; w środę (30 listopada) w Sali Kongresowej wystąpi amerykańska pianistka i wokalistka Lalah Hathaway. Jest ona córką legendy muzyki soulowej – wokalisty Donny’ego Hathaway’a. Lalah debiutowała w Virgin Records albumem „Lalah Hathaway” łącząc elementy R&B, jazzu i popu. Okazało się, że Lalah ma nie tylko oryginalny głos, ale i tak duży talent, że może kontynuować artystyczne dziedzictwo ojca.W roku 2008 czwarty solowy album Lalah „Self Portrait”, wydany przez prestiżową firmę fonograficzną Stax Records, znalazł się na liście do The Top 10 magazynu „Billboard”. W tym samym roku otrzymała nominację do Grammy Award za wykonanie piosenki „That Was Then”. Podobnie, jej późniejszy utwór „Where It All Begins” znalazł się wśród nominowanych do Grammy.

Jak zapowiada Sadowski „Lalah Hathaway zapewni publiczności dużą dozę wrażeń i wzruszeń”.

Tradycyjnie głównym koncertom Jazz Jamboree towarzyszą inne wydarzenia. W tym roku będą to m.in. występ jednego z czołowych polskich gitarzystów Jarosława Śmietany, z okazji 40-lecia pracy artystycznej muzyka (2 grudnia w MOK w Legionowie). Śmietana ukończył Wydział Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Katowicach. Jest znany m.in. jako lider grup Extra Ball, Sounds, Symphonic Orchestra i Polish Jazz Stars. W swojej karierze grał z całą czołówką polskiego jazzu i wieloma światowymi gwiazdami jak m.in. Art Farmer, Freddie Hubbard, Eddie Henderson, Joe Zawinul, Gary Bartz, John Abercrombie, Hamiet Bluiett, Mike Stern, David Gilmore i Dave Friedman.(PAP)

abe/ ls/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :