Janusz Zakrzeński – jeszcze w piątek grał w „Dżumie”

Janusz Zakrzeński – jeszcze w piątek grał w „Dżumie”

12.04. Warszawa (PAP) – W sobotę pod Smoleńskiem w katastrofie rządowego samolotu, wśród 96 ofiar, zginął także Janusz Zakrzeński. Polski aktor teatralny i filmowy. Polacy najbardziej zapamiętali go z roli marszałka Józefa Piłsudskiego w corocznych historycznych inscenizacjach teatralnych.

Janusz Zakrzeński urodził się 08.03.1936 roku w Przededworzu. W 1953 roku ukończył III Liceum Ogólnokształcące we Wrocławiu. A w roku 1960 skończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Krakowie.

Był członkiem rady programowejZwiązku Piłsudczyków, a także założycielem Akademii Dobrych Obyczajów, w której wykładał. W 2008 roku "Światowy Zjazd Sybiraków" przyznał mu nagrodę "Ambasadora Sybiraków" za rolę w spektaklu "Bezgłośny krzyk". W 2009 roku ponownie został "Ambasadorem Sybiraków" za całokształt pracy.

Zakrzeński był przede wszystkim aktorem teatralnym. Grał w najlepszych i najwybitniejszych teatrach w kraju. Był aktorem Teatru Starego w Krakowie, Teatru Narodowego w Warszawie, Teatru Nowego w Warszawie, a od 1967 roku związany był z Teatrem Polskim w Warszawie, w którym jeszcze dzień przed tragedią w Smoleńsku grał w spektaklu "Dżuma".

Janusz Zakrzeński miał wiele wybitnych ról w Teatrze Polskiego Radia, użyczał także głosu do wielu bajek m.in.: "Księga Dżungli", "Herkules", "Opowieści z Narnii-Książę Kaspian".

Zakrzeński był wielokrotnie nagradzany, m.in. w 1988 roku – Nagrodą Przewodniczącego Komitetu d/s Radia i Telewizji i nagrodą zespołową za pracę w serialu telewizyjnym "Nad Niemnem" (grał w nim Benedykta Korczyńskiego), Nagrodę Ministra Kultury i Sztuki I stopnia. Oprócz nagród filmowych i teatralnych Janusz Zakrzeński był odznaczany orderami rangi państwowej: Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym i Srebrnym Krzyżem Zasługi a także Orderem "Zasłużony dla narodu i Kościoła" przyznanym przez Prymasa Polski.

Za promowanie polskiej mowy i kultury, krzewienie patriotyzmu i wartości chrześcijańskich Janusz Zakrzeński otrzymał w 2009 r. Nagrodę im. ks. prof. Janusza Pasierba.(PAP Life)

dog/ dki/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :