Sympatyczny, skromny, obdarzony niezwykłym poczuciem humoru i dystansem do spraw tego świata. Zakochany w Teatrze Kwadrat i warszawskiej Saskiej Kępie, na której dorastał, a przy okazji jeden z najlepszych aktorów komediowych naszych czasów.
Urodził się 19 kwietnia 1934 roku w Warszawie . Jego rodzice poznali się w teatrze amatorskim. Jan Kobuszewski ma dwie starsze siostry – Marię i Hannę (matkę znanego aktora Wiktora Zborowskiego). Maturę Jan zdawał w liceum im. Adama Mickiewicza. Niestety nie dostał się za pierwszym podejściem do PWST. Zdał za drugim razem i szkołę skończył z wyróżnieniem. Debiutował na scenie teatru Młodej Warszawy. Przez te wszystkie lata był związany z kilkoma teatrami warszawskimi. Jednak najbardziej ukochanym jest Teatr Kwadrat, z którym związany jest do dziś. Występował także w Teatrze Telewizji, w kryminalnych „Kobrach”, w reżyserii Józefa Słotwińskiego.
Mówi o sobie ,że jest mężczyzną wiernym. Od lat występuje w tym samym teatrze i jest zakochany w swojej żonie Hannie Zembrzuskiej. Poznali się jeszcze podczas studiów na PWST. Są razem od prawie pół wieku. Mają córkę i dwóch wnuków Jana i Macieja.
Jan Kobuszewski to urodzony artysta kabaretowy. W latach sześćdziesiątych pojawił się w programie „Wielokropek”. Występował także w słynnym kabarecie „Dudek”, który był ukochanym dzieckiem Edwarda Dziewońskiego. Jan Kobuszewski występował tam między innymi z Wiesławem Gołasem i Wiesławem Michnikowskim.
Kolejnym kabaretem, w którym mogliśmy go podziwiać był „Kabaret Olgi Lipińskiej”. Wcielał się tam w roztrzepanego pana Janeczka i wspólnie z panem Piotrusiem (Piotr Fronczewski) i Basieńką (Barbara Wrzesińska) tworzył idealne trio.
Jego debiut filmowy to epizod w filmie „ Godziny nadziei” Jana Rybkowskiego (1955 rok). Zagrał także epizod w filmie „Ewa chce spać” Tadeusza Chmielewskiego. Zapadł nam w pamięć dzięki takim filmom jak: „Jadą goście, jadą”, „Kalosze szczęścia”, „Szczęściarz Antoni”, „Klub kawalerów”. Występował również w filmach Barei : „Nie ma róży bez ognia”, „Poszukiwany, poszukiwana”, „Brunet wieczorową porą”, wystąpił także w pamiętnym „Halo Szpicbródka, czyli ostatni występ króla kasiarzy”.
Mało kto pamięta , ale Jan Kobuszewski zagrał także w pierwszym polskim serialu komediowo – sensacyjnym pod tytułem „Barbara i Jan”. Serial nakręcony był w 1964 roku przez Hieronima Przybyła i Jerzego Ziarnika.
W latach osiemdziesiątych Kobuszewski spotkał się z reżyserem Januszem Rzeszowskim. Wystąpił w dwóch jego filmach: „Miłość ci wszystko wybaczy” (biografia Hanki Ordonówny) i „Lata dwudzieste…. Lata trzydzieste….”
Wspólnie ze swym siostrzeńcem Wiktorem Zborowskim wystąpił w komedii „Złoto dezerterów”.
Kobuszewski to mistrz epizodów. Choć zagrał w swojej karierze role pierwszoplanowe, to pamiętamy go głownie dzięki rolom drugoplanowym – „Alternatywy”, „40 – latek” i „40 – latek 20 lat później”, „Zmiennicy”, „Graczykowie” to tylko niektóre z nich.
Aktor otrzymał wiele nagród, między innymi nagrodę Komitetu ds radia i TV za twórczość telewizyjną i radiową. Został także uhonorowany Złotym Krzyżem Zasługi i Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.
Jest także współautorem książki o dzielnicy Warszawy – Saskiej Kępie. Napisał ją wspólnie ze swoją siostrą.
Uwielbia odpoczywać na łonie natury. Kocha Mazury, wyjeżdża tam niezmiennie od czterdziestu lat.
Agnieszka Kowalczyk 2010-09-23